1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zürih Orkestrası Diyarbakır turnesinde
Zürih Orkestrası Diyarbakır turnesinde

Zürih Orkestrası Diyarbakır turnesinde

İsviçre'nin Zürih Sanat Üniversitesi Yaylı Sazlar Orkestrası (ZHdk String) 2013 Diyarbakır turnesine geliyor. Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuar'ın konuğu olan orkestra iki de Kürtçe parça çalacak.

A+A-

Dünyaca ünlü viyolin profesörü Rudolf Koelman tarafından 2005 yılında kurulan Zürih Sanat Üniversitesi Yaylı Sazlar Orkestrası 21 kişilik ekibi ile Diyarbakır'a geliyor. 5 Mayıs günü akşam saat 20.00'de Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Salonu'nda davetiyeli olarak protokol konseri verecek olan Orkestra, 6 Mayıs günü saat 20.00'de Surp Giragos Kilisesi'nde konser verecek. 7 Mayıs günü aynı saatte Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi'nde konser verecek olan Zürih Orkestrası, 8 Mayıs günü ise Fiskaya Kent Terası'nda sur diplerinde Bach'tan Mozart'a kadar pek çok ünlü müzisyenin eserlerini müzikseverlerle buluşturacak. Orkestranın repertuarında Diyarbakırlı müzikseverler için Kürtçe Hernepeş ve Aram Tigran anısına Ay Dilbere eserleri de bulunacak.

Orkestra üç gün boyunca Aram Tigran Kent Konservatuarı'nın 28 müzik öğrencisi için keman, viyole, çello ve kontrabas atölyeleri yapacak.

Orkestranın bir özelliği de 15 farklı kültürden müzisyenleri bünyesinde barındırması. Üniversiteden müzisyenlik diploması alan her öğrenci kendi kültürünü yansıtan ülkede konser veriyor. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi kökenli Brusk Zangane de bu kapsamda Diyarbakır'ı tercih etti.

HABERE YORUM KAT