1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zürih Diyarbakır’ı kardeş şehir kabul etti
Zürih Diyarbakır’ı kardeş şehir kabul etti

Zürih Diyarbakır’ı kardeş şehir kabul etti

İsviçre'nin en büyük kenti Zürih'in Belediye Meclisi, Diyarbakır’ı kardeş şehir ilan etti. Karar, meclis üyelerinin teklifi üzerine alındı.

A+A-

İsviçre'nin en büyük kenti Zürih'in Belediye Meclisi Diyarbakır’ı kardeş şehir ilan etti.

Zürih Belediye Meclisi, bir grup meclis üyesinin önerileri doğrultusunda Diyarbakır kardeş şehir olarak kabul ettiğini duyurdu. Öneriyi getiren belediye meclis üyeleri, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası olarak ilan ettiği Sur İlçesi'nin sokağa çıkma yasağı sonucu tam anlamı ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu, buna göz yumulmaması gerektiği düşüncesi sonucu öneriye yaptıklarını dile getirdiler.

Öneriyi imzaya açan SP'li Rebeka Wyler ve AL partisinden Ezgi Akyol, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ndeki eşbaşkanlık ve özyönetim deneylerinin yerel yönetimler için büyük önem taşıdığına değinerek, bu konularda Diyarbakır’dan Zürih şehrinin öğreneceği çok şey olduğunu belirtti.

Konunun önümüzdeki günlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından görüşülmesinin ardından iki şehrin yetkililerinin bir araya gelerek karşılıklı yapılabilecekler hakkında görüş alışverişinde bulunması bekleniyor. 

HABERE YORUM KAT