1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zümrüt'ten nevruz açıklaması
Zümrüt'ten nevruz açıklaması

Zümrüt'ten nevruz açıklaması

DİYARBAKIR- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Nevruz'la ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Hevsel Bahçeleri'nde yöresel kıyafetle basın mensuplarının karşısına geçen Zümrüt, 21 Mart Nevruz programını açıkladı. Nevruz'un 21 Mart'ta Diyarbakır'da kutlanacağını belirten Zümrüt, Nevruz'un Kürtler açısından var olma günü olduğunu söyledi. Zümrüt, Kürt halkının kutlamalarını engelleyemeyen devletin son yıllarda daha değişik yollara başvurarak Nevruz'u salt baharın başlangıcıymış gibi göstererek içini boşaltmaya yöneldiğini öne sürdü.

Zümrüt, oysa Nevruz'un her yüzyılda olduğu gibi 21. yüzyılda da zulme karşı isyan, sömürmeye karşı mücadele haksızlığa karşı başkaldırı olduğunu belirterek "Kürt halk önderi Abdullah Öcalan, 2013 yılı 21 Mart Nevruz'unda yaptığı tarihi çağrı ile başlayan süreç, bugün büyük bir çıkmazla karşı karşıyadır. 2014 Nevruz'u tarihi bir öneme sahiptir. Kürt halk önderinin Diyarbakır Nevruz'undaki çağrısı ile silahlar sustu, demokratik siyasetin önemi tüm kesimlerce kavrandı, diyalogun müzakereye çevrilmesi ve kalıcı bir barış için 2014 Nevruz'u bir milat olacaktır” dedi.

Zümrüt, konuşmasının ardından Hevsel Bahçeleri'nde hazırlanan temsili Nevruz ateşini yaktı. Zümrüt ve beraberindekiler, ateşin etrafında halay çekti.

(YRT-HO-Y)

HABERE YORUM KAT