1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Zulüm yapanlardan korkmuyoruz”
“Zulüm yapanlardan korkmuyoruz”

“Zulüm yapanlardan korkmuyoruz”

Diyarbakır’da dün katliam mağdurlarının dayanışması vardı.

A+A-

Gezi direnişi ve Suruç katliamında yakınlarını yitirenlerin yakınları ile Cumartesi Anneleri, Diyarbakır’da dayanışma mesajları verdi.

 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'le bir araya gelen aileler, zulüm yapanlardan korkmadıklarını bildirdi. Aileler daha sonra Şırnak’ın Cizre ilçesine gitmek üzere yola çıktı.

 

Gezi Parkı eylemlerinde yaşamını yitirenlerin yakınları ile Suruç bombasında ölenlerin yakınları, Cumartesi Anneleri ile birlikte, katliamlara karşı dayanışma mesajı vermek üzere dün Diyarbakır’a geldi. Aileler, DBP Genel merkez Danışma Bürosu’nda, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

 

Basın toplantısında ilk olarak açıklamalar yapan Yüksek, acıların ortak olduğunu vurguladı. Sokağa çıkma yasakları uygulanan yerlerde devletin katliam yaptığını öne süren Yüksek “Devlet Kürt halkını katlediyor. Sırf Kürt halkı kendi haklarını istedikleri için şu anda bile Cizre'de bodrum katında hastaneye götürülmedikleri için 22 insanımız ölümle pençeleşiyor. Böyle bir ülkede yaşıyoruz. Oradaki insanlarımız hastaneye götürülemiyor. Nasıl bir vicdan ve ahlak var göz göre göre her gün bu insanlarımız ölüme terk ediliyor” diye konuştu.

 

Birlikte mücadele mesajı

 

Özellikle son günlerde Şırnak’ın Cizre ilçesinde, bin binada mahsur kalan yaralılara karşı devletin tutumunun, tüm insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu dile getiren Yüksek “Bu zulümden hep beraber mücadele ederek kurtulabiliriz. Bu faşist rejime karşı geliştirdiğimiz mücadele herkes içindir. Hep beraber bu zulümden kurtulabiliriz" dedi. 

 

Daha sonra konuşan Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfı Sarısülük, duygulanarak yaptığı açıklamada “Gezi olayında birlik olsaydık bunlar başa gelemeyeceklerdi. Biz zulüm yapanlardan korkmuyoruz. Haksızlığa karşı durmaya devam edeceğiz. Benim çocuğum, Ethem'im gitti gelmedi, ama başka çocuklar gitmesin diye Ankara'dan kadın başıma kalkıp geldim buraya. Biz çocuklarımızı Tayip Erdoğan bizden alsın diye büyütmedik. Bugün olsa yine çocuğumu salarım dışarıya. Bir çocuğumu verdim, bin çocuğum oldu. Erdoğan gidene dek durmayacağız. Bugün buraya geldik. Acının doğusu batısı yok. Her gün beraberiz. Bu topraklar hepimizin vatanı. Köpeklerini salıyorlar ortaya, halka saldırıyorlar. Sonra burada yaşananlara PKK diyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Kimseden de korkmuyorum” diye konuştu.

 

Ardından konuşan Cumartesi Annelerinden olan, 1994 yılında İzmir'de gözaltına alınıp bir daha kendisinden haber alınamayan Murat Yıldız'ın annesi Hanife Yıldız ise acılarının büyük olduğunu, ancak bir o kadar da öfkeli olduklarını söyledi. Yıldız, "90'lı yılları aşan bir süreçten geçiyoruz. Acılarımızı birleştirmemiz lazım. Acılarını birleştiremeyenler vicdanını yitirmiştir. Asker ve polis aileleri de bilsin bu savaş rant savaşıdır. Derdi başkanlık, rant içindir başka da bir amacı yoktur" dedi.

 

Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi üyesi Mürvet Demir ise "Biz bir ihale almışız o da özgürlük. Özgür olmadan bir adım bile geri adım atmayacağız. Kürtler korkmuyor korkmayacak" dedi.

 

Heyetle birlikte bölgeye gelen sanatçı Pınar Aydınlar ise acının dili ve renginin olmadığını, acılarının ortak olduğunu söyledi. Açıklamaların ardından aileler DBH ve HDP’nin Cizre’deki yaralılar için Nusaybin’den başlattığı yürüyüşe katılmak üzere yola çıktı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler