1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Zulüm ve katliamları lanetliyoruz'
'Zulüm ve katliamları lanetliyoruz'

'Zulüm ve katliamları lanetliyoruz'

Diyarbakır Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) İl Başkanlığı, yeryüzünde yaşanan zulümlerle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

A+A-

Demokrat Eğitimciler Sendikası Diyarbakır İl Başkanlığı adına yönetim kurulu başkanı Eyüphan Kaya şu açıklamayı yaptı:

Bilindiği gibi insanlık tarihi zalim ve mazlumların hikayeleri ile dolu ve günümüzde de aynı sıkıntılar devam etmektedir. İnsanlık teknoloji açısından geliştikçe maalesef birbirine verdiği sıkıntıların boyutu da değişiyor.

İsrail devleti yıllardır Filistin'e saldırıyor. Gazze şeridinin %80'ini kontrolüne aldı, milyonlarca Filistinli yerinden yurdundan oldu. Sadece bu son saldırıda 2000 ölü 10.000 yaralı insan, çoluk çocuk demeden ve on binlerce ev yıktı, hayatı bir daha yaşanmaz hale getirdi. Bu zulmü kamuoyu huzurunda lanetliyoruz.

Yanı başımızda 4. yılına girmiş bir Suriye sorunu var. Başkasının piyonu durumunda olan Esed yönetimi yüz binlerce insanını öldürdü, milyonlarca insanının vatanını terk etmesine sebep oldu. Bu zulmü kınıyoruz.

Dünyanın bu zulümlere olan ilgisizliğinden cesaret alan Sisi ve beraberinde hareket eden darbe zihniyeti, İhvanı Müslim'in yönetim tarzına ancak bir yıl müsaade etti ve cebren ve hile ile Muhammed Mursi'yi tahttan indirdi. Yetmedi binlerce insanını zulmen infaz etti, binlercesini ceza evine koydu. 14 Ağustos bu zulmün yıl dönümüydü. Bu vesileyle bu zulmün faillerini kınıyor, bu komitenin arkasında duran gücü lanetliyoruz.

Suriye ve Irak'ın yönetim boşluğundan yararlanarak, PYD'nin Kürt ittifakına koyduğu şerhten cesaret alarak defacto olarak ortaya çıkan IŞİD'in yaptığı katliamı da kınıyoruz. Ayrıca İslam adına ortaya çıktığını dillendirmesini de yadırgıyoruz, İslam böyle ucuz bir din değil; zulme karşı dik duruşuyla bilinen İslam dinini kimse zulüm aracı olarak kullanmamalıdır.

Bu zalimler çetesi dünyanın pasif örgütlerinden ve zalim devletlerinden cesaret almaktadırlar. Sisi'ye zalim dünya devletleri destek veriyor. BM, AB, İİT gibi dünya örgütlerinin kendine çeki düzen vermeleri şarttır. İnsanlık kan kaybediyor. %3'ü 5'i istiyor diye bu dünyayı %95'e zindan etmeye hakkımız yok. Yakın gelecekte gerçekleşecek olan Birleşmiş Milletler toplantısında bu aksaklığa vurgu yapılmasını bekliyoruz.

BM'nin yeniden yapılanması gerektiği dile getirilmeli ve şu andaki beş daimi üye uygulamasından vazgeçilmelidir. Nüfus oranında kıtalara göre oy verilmeli ve İİT'ye bu daimi üyeliklerden en az biri tahsis edilmelidir. İslam dünyası nüfus itibariyle 1/5'ini oluşturuyor, bundan dolayı da daimi üyeliği hak ediyor.

HABERE YORUM KAT