1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Zulme karşı başarıyı Kobanê'de gösterdiniz'
'Zulme karşı başarıyı Kobanê'de gösterdiniz'

'Zulme karşı başarıyı Kobanê'de gösterdiniz'

Enternasyonal Sosyalist Gençliği Uluslararası Birliği'nin (IUSY) Diyarbakır'da düzenlenen Akdeniz Komitesi toplantısında konuşan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, 21'nci yüzyılın gençlerin ve barışın yüzü olacağını söyledi.

A+A-

Toplantıya Filistin’den katılan El Fetih Gençlik Grubu üyesi Readt Debiy de zulme karşı bütün mücadelelerin er ya da geç mutlaka başarılı olacağını belirterek, “Siz zaten bunu Kobanê'de başardınız. Onurlu mücadelenizi bütün dünya gördü biz de sizden örnek aldık” diyerek Kürtlerin başarısını alkışladı. 
 
Enternasyonal Sosyalist Gençliği Uluslararası Birliği'nin (IUSY) Akdeniz Komite Toplantısı Diyarbakır'daki Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda düzenlendi. Doğu, Güney, Rojava ve Kuzey Kürdistan, Batı Sahra, Filistin, İsrail, Hollanda, İsveç, Lübnan ve Bulgaristan'dan 50'ye yakın genç sosyalistin katıldığı toplantının ilk günü açılış konuşmaları ile başladı.
 
Açılış konuşmasını yapan DEM GENÇ sözcüsü Cihan Güneri, Diyarbakır'da böylesi bir süreçte bu toplantının yapılmasının önemine dikkat çekti. Konuşmasında, gençlik örgütlerine gericiliğe karşı ortak cephede buluşma çağrısı yapan ve bunu enternasyonal bir görev olarak tanımlayan Güneri, “İran'dan Fas'a kadar iktidar sorununun yaşandığını biliyoruz. Çünkü karşımızda kendisinden başka hiç kimseye yaşam hakkı tanımayan bir anlayış ve buna karşı ilerici bir direniş birliği bulunuyor. Latin Amerika'dan Uzak Asya'ya kadar dünyanın her yerinde ilerici ve özgürlükçü güçlerin birlik olma zamanı gelmiştir” dedi.
 
“Özgürlük mücadelesi yürüten halklara selam olsun”
 
2013 Newroz’unda Öcalan tarafından başlatılan çözüm süreciyle birlikte halkların barış umudunun artığına işaret eden Güneri, diyalog sonucu oluşturulan Dolmabahçe Mutabakatı'nın AKP tarafından sonlandırarak Kürt halkına dönük bir saldırı ve savaş konseptinin devreye konulduğuna dikkat çekti. AKP hükümetinin DAIŞ'le savaşıyorum adı altında Kürtlere savaş açtığını vurgulayan Güneri konuşmasını şöyle tamamladı:
 
“Devlet Kobanê'nin inşası için yola çıkan sosyalist gençlerin katledilmesine göz yumdu. DAİŞ'le savaşıyorum diyerek Kürt özgürlük mücadelesine saldırdı ve Zergelê'de sivilleri katletti. Böylesi bir vahşetin yaşandığı coğrafyamızda barışın sağlanması için nasıl bir çalışma yürüteceğimizi kapsamlı olarak tartışacağımıza inanıyoruz. Selam olsun demokrasi ve özgürlük mücadelesi yürüten halklara selam olsun halkların özgürlüğü için mücadele eden Rojava Devrimi'ne”
 
“Bu savaş bizim savaşımız değildir”
 
Ardından konuşan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak kapitalist modernitenin günümüzde yaşadığı çelişkilere ve bunun yol açtığı çatışma ve savaşlara dikkat çekti. Bu savaşların kadınların, gençlerin savaşı olmadığını savaşlarla kapitalist modernitenin ömrünün uzatılmak istendiğini vurgu yapan Irmak, “Kapitalizmin bu çelişkilerini bu savaşla çözmeye çalışıyorlar" dedi. Bunun aynı zamanda savaş kültürünün daha da gelişmesine yol açtığını belirten Irmak, "Bu savaş kadınların savaşı değildir bizim savaşımız değil bu kirli savaşa kurban olmak istemiyoruz” diye konuştu.
 
 
“DAİŞ kapitalist modernitenin çocuğudur”
 
 
Kapitalist modernitenin her dönem yeni bir canavar yarattığını belirten Irmak, insanlık karşıtı DAIŞ örgütünün de bu örgütlerden biri olduğu değerlendirmesini yaptı. Irmak konuşmasını şöyle sürdürdü:"Ortadoğu'yu ve Kürdistan'ı kirletmişler bu kaynaktan hastalık yayılmakta DAİŞ bu kaynağın bir çocuğudur. DAİŞ kapitalist modernitenin çocuğudur. DAİŞ medeniyetlerin kadınların çocukların gençlerin toplumların ve yeni gelişmenin düşmanıdır."
 
 
“21 yüzyıl devrim dönemi”
 
 
21. yüzyılı demokrasinin, gençliğin ve kadının yüzyılı olarak tanımlayan Irmak, "devrim süreci bitmiştir" biçimindeki iddiaların Rojava Devrimi tarafından boşa çıkartıldığını vurguladığı konuşmasında, devrimin sonuçları açısından da şu gelişmelere dikkat çekti: "Neler ortaya çıktı? Kadın, gençlik ve direnen halkları ortaya çıkardı. 21. yüzyıl devrim dönemi. Rojava Devrimi gençlerin, kadınların direnenlerin devrimiydi. Kürtler, Ermeniler Keldaniler, Ezidi, Alevi, Şii halklar, bütün fikirler bu devrimde temsiliyetini buldular ve direndiler, silahlandılar fikirlerini geliştirdiler. Tecavüzkâr DAİŞ çetesine karşı büyük bir başarı elde ettiler."
 
 
“Bu yüzyıl bizim yüz yılımız olacak”
 
 
Egemen güçlerin apolitik gençler yaratmak istediğini ancak gençlerin bunları kabul etmeyerek kendi özgür fikirlerini oluşturduklarını ifade eden Irmak, “Bu yüz yıl gençlerin ve barışın yüz yılıdır. Bu yüzyılda Öcalan özgür olacaktır. Öcalan, 'Gençlik özgürdür' diyor, 'Gençlik umuttur devrimdir' diyor. 'Bize bir avuç deli' diyorlar. Deliler olarak milyonlar olduk akıllılara karşı savaşıyoruz. Bu yüzden başaracağız. Bu yüz yıl gençlerin halkların kadınların yüz yılı olsun istiyoruz” dedi.
 
 
“Faşistlerden korkmuyoruz”
 
 
Toplantıda, sosyalist gençler adına SGDF üyesi Evin Yıldırım da kısa bir konuşma yaptı. Kürdistan'ın başkenti Diyarbakır'da olmaktan mutluluk duyduklarını vurgulayan Yıldırım, “Faşist örgütlere, DAİŞ gibi örgütlere söylemek istiyoruz ki bu güçlerden korkmuyoruz. Biz sosyalist gençler olarak demokrasi ve insan hakları gelişene kadar tüm dünyada mücadelemizi yaşatacağız ve geliştireceğiz. Bu anlamda HDP, DTK, DBP çok önemli. Buraya geliş amacımız odur ki biz rahat durmayacağımızı söylüyoruz. Ortadoğu ve Kürdistan halklarının hakları verilmeye kadar biz rahat durmayacağımızı söylüyoruz. Onlar haklarını elde edene kadar mücadele edeceğiz” dedi.
 
 
“Zulme karşı bütün mücadeleler başarılı olacak”
 
 
Filisten'den gelen El Fetih Gençlik Grubu ve IUSY üyesi Readt Debiy de zulme karşı bütün mücadelelerin er ya da geç mutlaka başarılı olacağını belirterek, "Siz zaten bunu Kobanê'de başardınız. Onurlu mücadelenizi bütün dünya gördü biz de sizden örnek aldık" dedi. Yapılan konuşmaların ardından konferans basına kapalı devam etti.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler