1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zorunlu bir açıklama ve kınama
Zorunlu bir açıklama ve kınama

Zorunlu bir açıklama ve kınama

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığımız tarafından organize edilen “Uluslararası Kürdistan Sanat Buluşması” kapsamında Sümerpark Amed Sanat Galerisi'nde düzenlenen Kürdistan Sergisi'nde, bir sanatçının eseri ve eserin bir parçası olan

A+A-
230 sanatçının Rojava'ya destek amacıyla çalışmalarını gönderdiği sergi kapsamında bir sanatçının, Kürtlerin yaşadığı acılara ve trajediye dikkat çeken bir tablosu sergilenmiştir. Tabloda, Kürtlere yönelik siyasi idamları da sembolize eden darağacı da kullanılmıştır.
 
Bu tablonun bir parçası olarak, IŞİD'in eline geçen Ezidi Kürt kadınlarının gördüğü eziyeti, pazarlarda köle olarak satılmasını, tecavüze uğramasını protesto eden bir performans sergilenmiştir. Performansta, Ezidi kadınların IŞİD teröristlerinden gördüğü baskı ifade edilerek protesto edilmeye çalışılmıştır.
 
Hal böyleyken, HüdaPar'a ve AKP'ye yakınlığıyla bilinen sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde Büyükşehir Belediyemiz ve Belediye Eş Başkanımız Gültan Kışanak'ın, çarşaflı kadınlara hakaret ettiği yalanı yer almıştır. Eş Başkanımız Kışanak'ın Alevi kimliği de vurgulanarak, hedef gösterilmiştir.
 
Oysa ki;  kendileri bu tavırlarıyla IŞİD'in insanlık dışı uygulamalarının arkasında olduklarını bir kez daha göstermişlerdir. Çarşafı da bahane ederek aslında bu uygulamaların destekçisi olduklarını gözler önüne sermişlerdir.
 
Altını çizerek bir kez daha ifade ediyoruz; performansta anlatılmak istenen IŞİD'in kadınlara yönelik yaptığı zulümdür. Performansta, İslami değerlere ya da çarşaflı kadınlara hakaret, küçümseyici hiçbir ifade ve imge söz konusu değildir.
 
IŞİD'in kadınları, pazarlarda sattığı, cariye olarak aldığı, tecavüz ettiği, öldürdüğü bilinmektedir. Buna rağmen böyle zorlama haber bile diyemeyeceğimiz yalanlar üretmek, kelimenin tek anlamıyla çarpıtma, yalan ve dolandır. Belediyemizi ve Eş Başkanımızı IŞİD'e, onun Türkiye'deki ve bölgemizdeki uzantılarına hedef göstermektir.
 
Bu tutumu kınıyor ve protesto ediyoruz.
 
(Diyarinsesi.org BB)
  

HABERE YORUM KAT