1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zorla işten çıkarılma iddialarına yanıt
Zorla işten çıkarılma iddialarına yanıt

Zorla işten çıkarılma iddialarına yanıt

Bağlar Belediyesi Eş Başkanları Birsen Kaya Akat ve Eşref Güler, emeklilik yasası gereği, yaş hadi ve çalışma süresi dolan bazı işçilerin emekli edilmesinin yasal düzenlemeler çerçevesinde yapıldığını belirterek, söz konusu işçilerin zorla ve haksız bir

A+A-

Bağlar Belediyesi Eş başkanları son günlerde kamuoyunda yer alan belediyenin bazı personelin zorla ve haksız olarak emekli edildiğine dair basında yer alan haberlere ilişkin yazılı açıklama ile cevap verdi.  

Eş Başkanlar tarafından yayınlanan açıklamada, uzun yıllar belediyemizde işçi statüsünde çalışan personelin bir kısmı emeklilik yasası gereği, yaş haddi ve çalışma süresinin dolması nedeniyle hak kazandıkları SGK ile yapılan yazışmalarda emeklilikleri uygun görüldüğü belirtildi. 


‘Yasal düzenlemeler esas alınarak işçiler emekli edilmiştir’ 


Emekliye ayrılan personel ile gerekli görüşmelerin yapıldığına değinilen açıklamada,” İlgili yasalarda belirtildiği üzere memur personellerde emeklilik yaşı 65 olup, işçi personellerde ise 25 hizmet yıllı prim gün sayısı ve işe giriş tarihleri gibi değişik kriterler esas alınmaktadır. Belediyemiz de bu yasal düzenlemeler ve yetkileri esas alarak emekli maaşı almaya hak kazananları emekliliğe sevk etmiştir.  İlgili personellere her türlü kolaylık ve destek sunulmuştur” denildi. 


‘Personelin mağdur olmaması için gerek hassasiyet gösterilmiştir’ 


Söz konusu personelin mağdur edilmemesi yönünde gerekli hassasiyetin gösterildiği belirtilen açıklamada,  şunlar belirtildi:” İlgili personel yasal olarak 2014’te emekli olması gerekirken, personelin toplu sözleşmeden faydalanabilmesi için toplu sözleşme yapıldıktan sonra emeklilikleri verilmiştir.  Bilindiği gibi son yapılan toplu sözleşmelerde hak ve kazançlar noktasında son yılların en iyi sözleşmesi yapılmıştır. Sadece kadrolu işçilerin değil hizmet alımı çalışanların da durumlarında iyileştirmeye gidilmiştir. Emeğe değer veren siyasal bir hareketin ve düşüncenin takipçileri olarak emekçilerin mağduriyetine izin vermeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.” 


‘Belediyemize yönelik karalama kampanyası sürdürülüyor’ 


66 yaşına gelmiş veya 25 yıl hizmet veren bir işçinin tüm haklarını ve alacaklarını ödemek şartıyla emekliye ayırmanın haksızlık olarak tanımlanmayacağı belirtilen açıklamada,  şunlar kaydedildi:” Söz konusu personelle zorla emeklilik dilekçesi imzalattırıldığı gibi asılsız iddialarla belediyemize yönelik bir karalama kampanyası sürdürülüyor. Böyle bir durum söz konusu bile olmamıştır.  Böyle bir durum söz konusu olmadığı gibi emeklilikte gönüllülük ve resen diye bir uygulama var. Belediye yönetimi, emekli olmak için dilekçe almadan da resen bir işçiyi ve ya 25 yıl çalışan bir işçiyi, yani tüm haklarını alacaklarını ödemek koşuluyla emekli etmesi haksızlık olarak tanımlanamaz. Yine işçilere zorla emeklilik dilekçesi imzalattırıldığı hususu da doğru değildir.  Bütün bu gerçekler dururken, belediye yönetimimiz işçilerle görüşme yolunu seçmiş ve yapılan görüşmeler neticesinde emekli olmaları sağlanmıştır.” 


‘Emek ve emekçiden yana politikalarımızdan taviz vermeyeceğiz’


 Eş Başkanlar açıklamasında, emek ve emekçiden yana politikalarıyla bu güne kadar her türlü bedeli ödemiş bir partinin yerel yöneticileri olarak emek ve emekçiden yana olan politikalarından asla taviz vermeyeceklerinin altını çizdi. 

 

unnamed-(1)-005.jpgunnamed-(2)-006.jpg

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler