1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Zorla evlendirilmek istenen sekiz kızı kaymakam kurtardı
Zorla evlendirilmek istenen sekiz kızı kaymakam kurtardı

Zorla evlendirilmek istenen sekiz kızı kaymakam kurtardı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Dicle İlçe Kaymakamı Çağlayan Kaya, kurduğu ikna ekibi sayesinde okula gitmeyen kız ve erkek çocuklarını okullaştırırken, okul çağında olan ve zorla evlendirilmek istenen 8 kız çocuğunun ailelerini de ikna edilerek okula kazandır

A+A-

Dicle Kaymakamı Çağlayan Kaya ilçede öğretmen ve müdürlerden oluşturduğu ikna ekibi sayesinde zorla evlendirilmek istenen 12-16 yaş arasındaki 8 kız çocuğunun ailesini ikna ederek okula kazandırdı.

Kaymakam Kaya, gönüllü olarak geldiği ilçede özverili çalışmalar yaptığını, kendisinin kahraman değil asli görevlerini yaptığını söyledi. Kaya, ilçede kız ve erkek çocuklarının okula kazandırılması için yoğun çalıştıklarını, bu konuda aldıkları bütün duyumları değerlendirdiklerini bildiren Kaya, ailenin zorlaması ve çevre baskısı nedeniyle 12-16 yaş aralığında olan 8 kız çocuğunun ailelerinin ikna edilerek evlendirilmekten vazgeçirildiğini vurguladı.

Hiçbir kız çocuğunun gelip 'Bizi zorla evlendiriyor' demediğini, tamamen alınan duyum ve saha çalışması sayesinde öğrendiklerini belirten Kaya, "Bazı aileler direnç gösterdi. Bu nedenle ikna edilemeyen bir aileden kız çocuğu alınarak yetiştirme yurduna yerleştirildi. Daha sonra aile ikna olunca kız çocuğu tekrar ailesine verildi. Aile ve kız çocuklarının takibini yapıyoruz. Bir insan deyip geçmemek lazım. Bir kız çocuğu bizim için çok önemli. Kız çocuklarının okula kazandırılmasını çok önemsiyoruz. Telefon numaramı gezdiğimiz bütün köylerde vatandaşlara veriyorum. Bunun için bir telefon numarasını temin ettik. Gelen bütün ihbarlarla tek tek ilgileniyorum.

Vatandaşlarımızın yanlış ve karanlık yollara sapmaması, kız çocuklarını eğitime alarak devletine faydalı hale getirmek çok önemli. Bir kız çocuğunun veya erkek çocuğunu hayatı söz konusu ise benim için gerisi teferruattır. İsterse zorluk çıkarsın. Devlet olarak ben otorite isem yasaların bana vermiş olduğu bir yetki varsa, ben bunu sonuna kadar kullanmak zorundayım. Hele de bir kız veya erkek çocuğunun hayatı burada önemliyse benim için gerisi teferruattır. Konuştuk ikna olmuyorsa, yasaların bize verdiği yetkiler vardır. Bu yetkileri kullandık. Hatta biraz ileriye götürdük. Bununla ilgili vatandaşımızın yüzde 80-90 devletimizle bir işleri oluyor. Bizde bu konuda gerekli tavrımızı gösterdik. Bu da caydırıcı oldu. Vatandaşlarımız duyarlı olmak zorunda ben bir telefon numaramızı herkese dağıttım ve bir sorun olduğunda çocuklar bizzat beni arayıp benimle muhatap olacak ve en küçük ihbar bile değerlendirilecek” dedi.

Kaymakam Çağlayan Kaya, 'Bir Fincan Kahve Projesi' ile 2 yılda bin 731 veli ve 4 bin 402 öğrencinin ziyaret edildiğini, 2 yılda 731 kişiye okuma yazma eğitimi verildiğini, 'Haydi Kızlar Okula' projesi ile de 2 yılda 636 kız ve erkek öğrenci okula kazandırıldığını belirtti.

Kaymakamlık tarafından kurtarılan 8 kız çocuğundan birinin, ablasının vefat etmesi üzerine yeğenlerine annelik yapar düşüncesiyle eniştesi ile evlendirilmek istendiği, başka bir kız çocuğunun da 35 yaşında olan amcasının oğlu ile evlendirilmek istendiği, ancak ailesinin ikna edilmesi sonucu okula kazandırıldığı belirtildi.