1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zonguldak'tan Büyükşehir'e kardeşlik ziyareti
Zonguldak'tan Büyükşehir'e kardeşlik ziyareti

Zonguldak'tan Büyükşehir'e kardeşlik ziyareti

Zonguldak Özel Bireylere Destek Eğitim Derneği öncülüğünde “Karadeniz'den Doğuya Kardeşlik Yolu” adlı proje kapsamında Diyarbakır'a gelen sosyal hizmet ve özel eğitim hocalarından oluşan heyet Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.

A+A-

Konuklarını Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Keziban Demir ile birlikte karşılayan Baydemir, konuklarına gül verdi. Zonguldak Özel Bireylere Destek Eğitim Derneği Başkanı Şaban Kayış ve Zonguldak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Ali Osman Yılmaz amaçlarının Demokratik açılım sürecinde sorumluluk duyduklarını ve Zonguldak halkının selam ve sevgilerini Diyarbakırlı kardeşlerine getirmek için geldiklerini söyledi. Diyarbakır'daki barış söylemi çıtasının çok yükseklerde olduğunu ifade eden Kayış ve Yılmaz, gördükleri ilgiden dolayı oldukça etkilendiklerini belirtti. Kendi etkinliklerini mütevazi hatta küçümsediklerini ifade eden Yılmaz, daha büyük etkinlikler yapılması gerektiğini ifade etti.

Baydemir de 30 yıllık zaman dilimi içinde oluşan önyargıların kırılması için kentlerin biri birini ziyaret etmesinin önemli olduğunu söyledi. Ortak projeler gerçekleştirmek ve kalıcı ilişkiler kurmak gerektiğinin altını çizen Baydemir, engelli yurttaşlardan oluşan bir heyetin Karadeniz turuna çıkma önerisi yaptı. Toplumun büyük acılar yaşadığını gerilla annesinin de asker annesinin de çok ağladığını belirten Baydemir, daha fazla acı yaşanmaması için gecikilmemesi gerektiğini söyledi. “Toplumu barış içinde yaşatmak erdemdir” diyen Baydemir, Büyükşehir Belediyesi olarak Ehmedi Xani Cami yapımına katkı sunduklarını, Ermeni Kilisesi'ni onardıklarını, Alevi yurttaşlar için Cemevi inşa ettiklerini belirterek, “Farklılıklardan korkmamak lazım, farklılıklar zenginliğimizdir” diye konuştu.

Baydemir, Zonguldaklı konuklarını Dünya Metropol Ödülü alan Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nı gezmeye, karşılıklı deneyim paylaşmaya da davet etti.

Zonguldak heyeti Baydemir'e Zonguldak'ta ilk taş kömürünü bulan Uzun Mehmet'in fener tutan heykelini hediye etti. Baydemir de heykeli, “Uzun Mehmet'in feneri barışa, kardeşliğe, eşitliğe giden yolun aydınlatması dileğiyle” diyerek kabul etti. Baydemir de konuk heyete Diyarbakır'ı temsilen bir tablo ile kenti tanıtan rehber armağan etti.

HABERE YORUM KAT