1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zıtlıklar dengesindeki 40 yıllık birikim Mehmet Kapçak sergisi
Zıtlıklar dengesindeki 40 yıllık birikim Mehmet Kapçak sergisi

Zıtlıklar dengesindeki 40 yıllık birikim Mehmet Kapçak sergisi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Mehmet Kapçak Retrospektif Sergisi, sanatçının 1970'li yıllarda başlayan ve günümüze kadar devam eden sanatsal birikimin bir dökümünü çıkartıyor.

A+A-

Küratörlüğünü Büyükşehir Belediyesi Amed Sanat Galerisi Koordinatörü sanatçı Barış Seyitvan'ın yaptığı sergi açılıyor. Küratör Barış Seyitvan, sanatçı Mehmet Kapçak'a ilişkin yaptığı sunumda, evrende her şeyin zıtlıklar dengesinde olduğunu “Dengesizlik beyni ve gözü rahatsız eder. Göz ve beynin uyarılması birbirleriyle ilişkili zıtlıklarla sağlanabilir. Bu denge formda, renkte, harekette, açık-koyuda, az- çok, şiddetli-şiddetsiz, hareketli-hareketsiz, büyük-küçük, uzak-yakın gibi zıtlıklarla” elde edilebileceğini belirtiyor.

Kapçak'ın sanatsal bakışını özetleyen Seyitvan, insanlığın görsel ve düşünsel olarak hep dengeyi aradığını, dengesizliğin “bozukluk, yanlışlık, ayrılık” demek olduğuna işaret ediyor. Seyitvan, “Göz ve beyin dengesizlikten rahatsız olur ve biçimde, renkte, harekette, açık-koyuda denge bulduğunda rahatlar” diyor. Kapçak için simetri eşitliği de beraberinde getirdiği için başlı başına dengedir.

Sergi 16 Kasım Cumartesi günü saat 17.30'da Amed Sanat Galerisi'nde açılacak ve 16 Aralık'a kadar açık kalacak. Amed Sanat Galerisi pazartesi günleri hariç her gün açık bulunuyor.

 

HABERE YORUM KAT