1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zerzevan kalesindeki arkeolojik kazılar
Zerzevan kalesindeki arkeolojik kazılar

Zerzevan kalesindeki arkeolojik kazılar

Yrd. Doç. Dr. Coşkun: "Kalede bu yıl başlatılan kazı ve restorasyon çalışmalarının 30 yıl süreceğini tahmin ediyoruz"

A+A-
Çınar ilçesindeki Zerzevan Kalesi'nde başlatılan kazı ve restorasyon çalışmalarının 30 yıl süreceği bildirildi.
 
Dicle Üniversitesi (DÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aytaç Coşkun, yaptığı açıklamada, Çınar ilçesine 13 kilometre uzaklıkta Demirölçek köyü yakınlarındaki Zerzevan Kalesi'nin Roma İmparatorluğu tarafından "askeri üs" olarak kullanıldığını söyledi.
 
Kalede Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle 35 kişilik bir ekiple 4 Ağustos'ta başlatılan kazıların bu yılki bölümünün 14 Eylül'de tamamlandığını ifade eden Coşkun, Diyarbakır çevresinde Roma dönemine ait ilk kez böyle büyük bir çalışma yapıldığını bildirdi.
 
Coşkun, 105 metre yükseklikteki kayalık bir tepe üzerine kurulan kalede, konut, hamam, tahıl ve silah deposu, Sarnıç, kilise ile işlevi henüz belirlenemeyen birçok yapı kalıntısının yer aldığını kaydederek, "Kalede bu yıl başlatılan kazı ve restorasyon çalışmalarının 30 yıl süreceğini tahmin ediyoruz" dedi.
 
"Bölge turizmine önemli katkı sunacak"
 
Kalenin askeri üs olarak kullanıldığını bildiren Coşkun, "Zerzevan Kalesi, bütün vadiye hakim konumuyla, antik ticaret yolu üzerinde, geniş bir alanı kontrol altında tutan, stratejik bir Roma sınır garnizonudur. Bölgenin en önemli yapılarından Zerzevan Kalesi'nde yapılacak uzun süreli kazı çalışmaları sayesinde Diyarbakır ve bölge turizmine önemli katkı sunacaktır" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT