1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zazaca için bir nefes daha: Dalpeya Cemedyeyên
Zazaca için bir nefes daha: Dalpeya Cemedyeyên

Zazaca için bir nefes daha: Dalpeya Cemedyeyên

Şair Ezîz Gul'un Zazaca Dalpeya Cemedyeyên (Buz Damlası) kitabı raflardaki yerini aldı.

A+A-

Yok olan diller listesine giren Zazaca'da yapılan her türlü çalışma gelecek için büyük önem taşıyor. Şair Ezîz Gül'ün bu tehlike için duygusal bir merhem niteliğinde olan Zazaca Dalpeya Cemedyeyên kitabı raflarda yerini aldı.

İlk kitabı Sorgu Yarına Kalıyor kitabını geçtiğimiz yıl Red Yayınlarından çıkaran Gul, Zazaca ilk eseri olma özelliği taşıyan Dalpeya Cemedyeyên'i geçtiğimiz günlerde Aram Yayınlarından okurların beğenisine sunuldu.

Gul, toplumsal bir damar üzerinde ilerleyen ve kendisine dayanak yaptığı dilsel maceranın peşine düşen Kitabı ile Zazaca'nın edebi bir dil olma yolundaki uğraşlarına bir katkı sunmayı amaçladığını söylüyor.

Gul'un bundan sonra ana dili Zazaca'da şiir yazma çabası Kurmanci'nin ayakta kalma mücadelesi veren Zazaca'nın edebi bir dil olma yolundaki uğraşlarına bir katkı niteliğinde. Zazaca edebiyatın sınırlı olduğu düşünüldüğünde yapılan her çalışma oldukça değerli.

UNESCO tarafından yapılan bir çalışmada yok olan diller listesine giren Zazaca'yı kurtarma ve geleceğe taşıma adına yapılan her iş büyük değer taşıyor. Dalpeya Cemedyeyên Zazaca'nın geleceği adına suya atılan küçük bir taş ama oluşturacağı halka oldukça büyük.

HABERE YORUM KAT