1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Zarokistanlarda yaz programı başlıyor
Zarokistanlarda yaz programı başlıyor

Zarokistanlarda yaz programı başlıyor

Ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına yönelik açtığı zarokistanlarda yıl boyunca 581 çocuğa hizmet veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yaz döneminde de zarokistanlarda hizmet vermeye devam edecek.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, 2015-2016 döneminde Ben u Sen ve Yeniköy Mahallesi ile Diclekent Sosyal Konutlar ve Sümerpark’taki 10 zarokistanda 4-6 yaş arası 352 çocuğa ücretsiz, Bağcılar ve 450 Evler Gündoğan Mahallesi’ndeki 2 zarokistanda ise 2-6 yaş arası 229 çocuğa ücretsiz hizmet verdi.

Zarokistanlarda temmuz ayı içinde yaz programlarının başlayacağını bildiren Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk Şube Müdürlüğü Zarokistan Genel Koordinatörü Fazilet Yuva, amaçlarının çocukların bireysel, toplumsal, kültürel ve sosyal alanlarda gelişimlerini artırmak olduğunu kaydetti.

Çok dilli öğrenimde çocukların akranlarıyla daha sağlıklı iletişim kurduğunu kaydeden Yuva, zarokistanlarda “bireysel ve toplumsal gelişim, dilsel ve zihinsel gelişim, sağlık ve fiziksel gelişim, sanat ve kültürel gelişim, ekoloji, bilim ve teknoloji” olmak üzere 7 öğrenme başlığı altında çalışma yürütüldüğünü belirtti. Ekoloji alanında kreş bahçelerinde çocukların bostan ekip biçerek doğayla tanıştığını ifade eden Yuva, tohum ekme, fide dikme ve sulama çalışmalarının çocuklar tarafından yapıldığını anlattı.

581 çocuk faydalandı

Ben u Sen Mahallesi, Yeniköy Mahallesi, Diclekent Sosyal Konutlar ve Sümerpark’ta bulunan 10 oyun odasından 4-6 yaş arası 352 çocuğun ücretsiz faydalandığını kaydeden Yuva, Bağcılar ve 450 Evler Gündoğan Mahallesi’ndeki zarokistanlarda ise 229 çocuğa hizmet verildiğini söyledi. Zarokistan ve Oyun Odaları’nda her sınıfa iki eğitmenin baktığını belirten Yuva, “Çocukların sosyal, duygusal, zihinsel, fiziksel gibi bütün gelişim alanlarını olumlu yönde hedefleyen ve destekleyen çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Çocuklar eğlenerek öğrenecekler

Yuva, oyun odaları ve zarokistanların kapanmadığını, temmuz ayında yaz programını uygulamaya başlayacaklarını ifade ederek, çocukların yaz programı çerçevesinde açacakları Kürtçe, İngilizce, fotoğrafçılık, kültür-sanat, seramik, satranç, ekoloji ve oyuncak üretim atölyelerinden faydalanacağını kaydetti. Çocuklara işaret dili eğitimi de vereceklerini ifade eden Yuva, çocukların daha çok spor, dans, müzik, yüzme gibi aktivitelerle eğlenerek öğrenecekleri programlar yapılacağını açıkladı.

HABERE YORUM KAT