1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Zarokîstana Xalxalok” çocuk bültenin ilk sayısı çıktı
“Zarokîstana Xalxalok” çocuk bültenin ilk sayısı çıktı

“Zarokîstana Xalxalok” çocuk bültenin ilk sayısı çıktı

Kayapınar Belediyesi'nin çocuklara yönelik Kürtçe “Zarokîstana Xalxalok " çocuk bülteninin ilk sayısı çıktı.

A+A-

Kayapınar Belediyesi’nin doğa, matematik, trafik, spor ve sanat atölyelerini içinde barındırdığı Kürtçe eğitim veren Zarokîstana Xalxalok kreşinin çocuklara yönelik Kürtçe çocuk bülteni yayın hayatına başladı.

Derginin ilk sayısında kreşteki çocuklara yönelik eğitim içerikli haberler,  Kürt kültüründeki önemli hikâyeyeler, masal, bilmece ve tekerlemelerinden oluşmaktadır.  Zengin çizimleri ile de çocukların ilgisini çekecek bülten çocuklara dil, kültür, edebiyat ve folklorunu öğrenmesini amaçlıyor.


Bülten eğitim materyali


Çocuk bülteni hakkında bilgi veren kreş sorumlusu Demhat Zana Yılma, bültenin yaptıkları çalışmaların derlemesi ve eğitim materyali olduğunu vurgulayarak, “Bültenin içeriği yaptığımız etkinliklerle birlikte biz çocuğa neler aktarmak istediğimizi, çocuğun neler alması gerektiğiyle beraber görsel etkinlikle yer alıyor” dedi. Her öğretmen kendi branşında yazılar yazdığını dile getiren Yılmaz,  “Müzik, ekoloji gibi konuları yazıların daha detaylı derinlikli dizi halinde yazdık. Bu yazı dizileri bittiğinde elimizde okut öncesi için somutlaşmış bir eğitim materyali hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Yılmaz bültenin hazırlanması sürecinde çocukların aileleriyle ortaklaştıklarını dile getirdi. 

 

 

 

HABERE YORUM KAT