1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Zararları saymakla bitmeyen sigara, kısırlığa da sebep oluyor'
'Zararları saymakla bitmeyen sigara, kısırlığa da sebep oluyor'

'Zararları saymakla bitmeyen sigara, kısırlığa da sebep oluyor'

Diyarbakır Dicle üniversitesi tıp fakültesi kadın ve doğum hastalıkları Ana bilim dalı başkanı prof. Dr. Talip Gül, sigaranın zararlarının saymakla bitmediğini belirtti.

A+A-
Prof. Dr. Talip Gül, sigaranın sadece içenleri değil, çevrede bulunan insanlara da zarar verdiğini belirterek şunları söyledi:
 
Sigara kullanımı kadınlar arasında giderek artmaktadır. Sigara içenlerde kısırlık oranı içmeyenlere göre 10 kat daha fazladır. Kadınlarda kısırlık nedenleri arasında Sigara önemli bir yer tutmaktadır. Sigara içen kadınlarda yumurtlama işlevi azalmaktadır ve Sigara içenlerde menopoz daha erken yaşlarda görülmektedir.
 
Sigara içen hamilelerde ise düşük oranı ve erken doğum oranı içmeyenlere göre daha fazladır. Ayrıca düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riski daha fazladır. Gebelik sırasında kullanılan Sigara anne karnındaki bebeğin zekâsı üzerinde dahi olumsuz etkilere neden olmaktadır ve bu çocuklar yaşamları boyunca Sigaranın bu olumsuz etkisini yaşamak zorundadır.
 
Yine Sigara içen erkeklerde de üreme fonksiyonları olumsuz etkilenmektedir. Sperm yoğunluğunda azalma, sperm tembelliği, sperm sayısında azalma ve spermlerde şekil bozuklukları görülmektedir ki bu durumlarda da kısırlık görülmektedir. Sigara spermlerde DNA hasarına yol açarak ciddi durumlara yol açmaktadır. Pasif içicilerde de yumurtlama fonksiyonu ve sperm bozulmaları aynı içenler gibi bozulmaktadır ve pasif içicilerde de kısırlık oranı yüksektir.
 
Bu nedenle kısırlık tedavisinde, sigaranın mutlaka terk edilmesi lazım.Aksi takdirde tedavide başarı oranı düşük olmaktadır'.Sigaranın olumsuz etkileri üzerine yapılan bilimsel çalışmaların, sigara içiminin doğurganlık üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ortaya koyduğunu, kadınlarda ve erkeklerde üreme sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan sigaranın, kadınların yumurtalıklarına olumsuz yönde etki ettiğini, sigaranın yumurtalıklar üzerindeki zararlarının, sigara içme süresiyle doğru orantılı olduğunu anlatan prof. Dr. Talip Gül şunları söyledi:
 
'Sigara tütününde bulunan nikotin maddesi, yumurtalık hücrelerinin kadınlık hormonu salgılamasını azaltıyor ve yumurta hücrelerinde genetik anormalliklere sebep oluyor.
Ayrıca, yumurtalıklarda depolanan yumurta hücreleri, sigara içimine bağlı olarak hızla azalırken, bu durum kadınlarda erken menopoz yaşanması riskini ortaya çıkarıyor' diye konuştu.
 
 
(Diyarinsesi.org YA MY)

HABERE YORUM KAT