1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zanlılar adliyeye sevk edildi
Zanlılar adliyeye sevk edildi

Zanlılar adliyeye sevk edildi

DİYARBAKIR- Öğrencilerin Sosyal Destek Programı (SODES) çerçevesinde Seviye Belirleme Sınavı'na hazırlanmaları amacıyla bir dershaneye verilen ihalede usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan ve 7 ilde gerçekleştirilen eş zamanl

A+A-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, SODES kapsamında öğrencilerin SBS'ye hazırlanması için bir dershaneye verilen ihalenin Kamu İhale Kanunu'na (KİK) aykırı yapıldığı iddiasıyla başlattığı soruşturma çerçevesinde 7 ilde yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 11 kişi, polisteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Sağlık kontrollerinin ardından adliyeye getirilen zanlıların, savcılığa ifade vereceği bildirildi.
Soruşturma ile ilgili Diyarbakır Valiliği'nden dün yapılan açıklamada, 2009 yılında SODES kapsamında 500 bin lira bütçe ile 500 öğrencinin kişisel katkılarıyla SBS'ye hazırlanması amacıyla ildeki bir dershaneye ihale verildiği, ancak ihalenin KİK'e aykırı olarak yapıldığı belirtilmişti.

Valilik açıklamasında, "Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen çalışmalar neticesinde; 30.03.2015 günü Diyarbakır, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Osmaniye ve Niğde illerinde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda, dosya kapsamında isimleri geçen İhaleye Fesat Karıştırmak TCK. Md.235, Edimin İfasına Fesat Karıştırmak TCK. Md.236, Görevi Kötüye Kullanmak TCK.Md.257 suçlarını işledikleri tespit edilen 11 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, firar durumunda bulunan 1 şahsın yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü olarak haksız yere ekonomik çıkar sağlayan şahıs ve organizasyonlara yönelik gerçekleştirdiğimiz başarılı operasyonlara hassasiyetle ve titizlikle devam edilmektedir. Bu mücadelemizde vatandaşlarımızdan aldığımız büyük destek bizi son derece memnun etmekte ve motivasyon kaynağımız olmaktadır" ifadelerine yer verilmişti.


(MP-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT