1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Zana’ya büyük destek
Zana’ya büyük destek

Zana’ya büyük destek

Diyarbakır’da bulunan STK temsilcileri ve siyasetçiler, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın meclisteki yemin sırasında ‘Büyük Türk Milleti’ yerine ‘Büyük Türkiye Milleti’ sözlerine destek verdi

A+A-

Baro Başkanı Tahir Elçi, “Zana onurlu ve kalıcı bir barışın ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştır. Zana halkının talebini yansıtmıştır” derken, DESOB Başkanı EBedinoğlu, “Zana’nın bu sözü çözümün ta kendisidir” dedi. Eski AK Partili Abdurahman Kurt ise, “Sorun Kürtlerde değil, sorun Türkler, Türkiyeli olmakta direniyor” ifadesini kullanırken, GÜNSİAD Başkanı Bedirhanoğlu ise, “Bu yerinde bir tartışmayı da beraberinde getirmiştir” dedi.

Tigris Haber'de yer alan İlyas AKENGİN'in haberine göre, HDP Milletvekili Leyla Zana’nın TBMM'nin açılışındaki yemin töreninde 'Büyük Türk milleti' yerine 'Büyük Türkiye milleti' demesine Diyarbakır’dan tam destek geldi.

ZANA HALKIN TALEBİNİ YANSITMIŞTIR

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi: Leyla hanımın çıkışını son derece yerinde ve doğru bir davranış olarak görüyorum. Leyla Zana geçmişte çalışma arkadaşları ile ters düşerek, Erdğan’ın başbakanlığı dönemde partisi ile gergin olduğu dönemde bile Kürt meselesinde Erdoğan’ın liderliğine vurgu yapmış ve ‘Kürt sorunun çözecek lider’ diye söylemişti. Zana, bugün çatışmaların ve acıların yaşandığı günlerde tamda meclisin toplandığı yeni bir başlangıç yaptığı sırada Erdoğan’a dönerek, önemli bir mesaj vermiştir. Onurlu ve kalıcı bir barışın ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştır. Zana halkının talebini yansıtmıştır. Türk kelimesine ve Türk halkına karşı tepki olmamakla birlikte Türkiyelilik kavramını kullanmasında bir sorun görmüyorum. Bence davranışı yerinde ve isabetli olmuştur. Kendisini kutluyorum. Baykal’ın tutumunu da anlaşılmaz buluyorum. Sosyal demokrat olduğunu söyleyen Baykal, besmele ile başlayan yemini kabul etmiş, bu doğru bir karardır. Ama barış diyen birinin yenini kabul etmemiştir. Bu tutumla Baykal’ın Kürtlerle ve Kürtçe ile sorunu olduğu da ortaya çıkmıştır.

TÜRKİYE’NİN BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜNE KATKIDIR

Diyarbakır Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Alican EBedinoğlu: “Kürt sorunun temel sorunlarından bir de Zana’nın işaret ettiği konudur. Zana’nın sözleri Türkiye’nin önünü tıkayan değil, aksine önünü açan bir ifadedir. Türkiye sadece Türklerden oluşmuyor. Zaten bölgemizde yaşanan bu olaylarda bundan kaynaklanıyor. Zana’nın tespiti önemlidir. Meclisin tepki göstermesi yersizdir. Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne katkıdır. Bu katkıyı da meclisin alkışlaması gerekiyor. Bu söz çözümün ta kendisidir. Bunu büyütüp linç girişimine dönüştürmek, Türkiye’nin demokratikleşme ile ilgili büyük mesafeler kat etmediğini gösteriyor. Buna tepki gösterenleri yaklaşımı bizi kaygılandırıyor çünkü bu çözümü tıkıyor.

ATATÜRK, ÖCALAN VE ERDOĞAN’DA BU RUHU DESTEKLİYOR

Eski Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurahman Kurt: Buna vurgusu yapması doğru. Türkiyelilik kavramı herkesin rıza gösterdiği önemli bir duruş. 1920 ruhuna uygun. Bu ruhu Mustafa Kemal  Atatürk’te, İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan’da, Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bu  Türkiyelik kavramını destekliyor. 1924’ten sonra farklı bir eğilime gitti. Doğru olan 1920 anayasasında var. Zana’nın vurgu ve eylemi doğru. Ancak yemini yenilemesi gerekiyor. İnatlaşmaya dönüştürmektense yerinde bırakmak lazım. Sayın Zana’nın dönüp Erdoğan’a bunu demesi de önemlidir. Hatırlarsanazı Zana ‘barışı Erdoğan yapar’ demişti. Bu anlamda da onurlu ve kalıcı barış derken Erdoğan’a baktı. Kürtler açısından olumlu ve uzlaşmacı bir yaklaşımdır. Tıkayıcı ve radikal bir yaklaşımla olmadığı için önemlidir. Sorun Kürtlerde değil, sorun Türkler, Türkiyeli olmakta direniyor. Türkler, Türkiye olabilselerdi eşit dursaydılar bu sorunlar çözülürdü.

SONUNA KADAR DESTEKLİYORUZ

Güneydoğu Sanayici İş Adamları Derneği Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu: Zana’nın ‘Türkiye’ milleti önünde yemin ediyorum sözünü destekliyorum ve olumlu buluyorum. Bu yerinde bir tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Vekillerden beklediğimiz Türkiye’nin sıkıntılı günler geçirdiği bu dönemlerde radikal çıkışlar yerine bu tür çıkışları değerlendirmek lazım. Siyasi şovdan ziyade önemli bir çıkış ve sorunun çözümüne katkı sağlayan bir tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Yeminde Zana, kurumların adını ve sorunun çözüm adresini göstermiştir. Konuşması önemli bir etki yaratmıştır, sonuna kadar destekliyoruz.  

Kaynak: Tigris Haber /  İlyas AKENGİN

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler