1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zana ve Tan'a büyük suçlama
Zana ve Tan'a büyük suçlama

Zana ve Tan'a büyük suçlama

Tarihi Diyarbakır buluşmasında, Başbakan Erdoğan ve Barzani'yi karşılayan Leyla Zana ve Altan Tan'a çirkin suçlama yapıldı. Özgür Politika yazarı Halil Savda, "ekonomik çıkar elde etmekle" suçladı.

A+A-

Avrupa'da PKK paralelinde yayın yapan Özgür Politika gazetesinde Halil Savda imzası ile yayınlanan köşe yazısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Diyarbakır'a çıkarma Yapan Irak Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'yi karşılayan Diyarbakır Milletvekilleri Leyla Zana ile Altan Tan, ekonomik çıkar elde etmekle suçlandı.

Yazıda, "Başta Leyla Zana ve bazı başka BDP'li milletvekilleri AKP programının bir parçası oldular. Amed'de iki BDP vardı. Biri elit BDP'ydi. Öbürü tabandan yani halkta sesini bulan, emekçi ve ezilen BDP'ydi" denildi.
 
Savda imzası ile Özgür Politika gazetesinde yayınlanan köşe yazısında, Zana ve bazı milletvekillerinin Barzani ve Erdoğan'ı karşılamasının ziyaretin meşruluğunu arttırdığı ileri sürüldü. "AKP programınının parçası" olmakla suçlanan Zana ve Tan'a yönelik şu ağır ithamlara yer verildi:
 
Barzani'nin yaveri gibi
"Amed'de iki BDP vardı. Biri elit BDP'ydi. Parası olan, kimisi yıllardır milletvekili koltuğunda oturup kalkmayan, iktidarın nimetlerine kulak kabartan BDP'ydi bu. Öbürü tabandan yani halkta sesini bulan, emekçi ve ezilen BDP'ydi. İlk BDP'nin başını Altan Tan ve Leyla Zana çekiyordu. Altan Tan'ın siyasi anlayışı ve konumlanışı bu ziyaretteki davranışı konusunda bana şaşırtıcı gelmedi. Şaşırtıcı olan ise ikinci BDP'den gelen, halkın ve Kürt Özgürlük Hareketinin yarattığı Leyla Zana'nın tutumuydu. Nikah töreninde adeta Barzani'nin yaveri gibiydi. Rojava'yı ve PKK'yi marjinalleştirme çalışmasına teşne oldu. Olmak istedi. Dün halkın olan, halktan gelen Zana bir elit gibiydi.
 
Barzani'ye kulak kabarttı
Ve bir elit olarak Zana halkın sesini duymadı; çünkü ziyaret günü Amed'de yükselen Medeni Yıldırım'ın annesinin sesini duymadı, duymak istemedi. Yıldırım'ın annesine kulak kabartsa Amed'in sesini duyardı. O Rojava devrimini boğma hesabı ile Erdoğan ile anlaşmalar yapan Barzani'ye kulak kabarttı. Rojava'ya duvar ören Erdoğan ile yan yanaydı.
 
Barzani'nin kolundaydı
Milletvekili arkadaşları Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder Kandil'e Öcalan'ın mesajını götürürken Barzani'nin Peşmergelerince bir dizi engel ile karşılaştılar. Tam bu esnada Leyla Zana Barzani'nin kolundaydı. BDP elitlerinin bu tavrı kuşkusuz Erdoğan ve Barzani'nin Rojava devrimini boğma hesaplarına hizmet etmiştir.
 
İkinci BDP
İkinci BDP'yi ise kuşkusuz ki Amed İl Örgütü temsil ediyordu. Barzani ziyaretine mesafeli ama nazik bir tavır takındı. Ne karşılamaya gidip alkışladılar ne de yuhaladılar.
 
Ekonomik bir çıkarı var mı?
Erdoğan, Barzani'yi yanına alarak Öcalan ve Kandil-BDP'ye karşı elini güçlendirme manevrası yaptı.
Hazindir ama Leyla Zana ve arkadaşları PKK'yi ve Rojava devrimini marjinalleştirme çabasına çanak tutmuştur. Barzani Kürtlerin kalbini kazanmak yerine Erdoğan'ın kalbini kazanmayı seçti. Zana ve arkadaşları ise halkın ve Öcalan'ın gönlünü kazanmak yerine Barzani'nin kalbini kazanmayı seçtiler.

Şunu merak ediyorum: Acaba Barzani'nin kalbini kazanmakla ekonomik bir çıkar var mıdır?
Soru Zana ve arkadaşlarından yanıtını bekliyor."

HABERE YORUM KAT