1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Zana için 55 yıl hapis istendi
Zana için 55 yıl hapis istendi

Zana için 55 yıl hapis istendi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı,BDP bağımsız milletvekili Leyla Zana hakkında, "terör örgütü üyesi olmak" suçlaması ile verilen 10 yıllık hapis cezasını az buldu.

A+A-

 Savcılık Zana'nın, "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan da zincirleme suç kapsamında cezalandırılmasını istedi. Zana için yeniden 55 yıl hapis cezası talep edildi.

BDP Diyarbakır bağımsız milletvekilli Leyla Zana yaptığı 9 ayrı konuşma nedeni ile hakkında dava açıldı. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi Zana hakkında toplam 55 yıl hapis cezasına hükmetti.

Cezalardan 45 yılı 9 defa terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesi ile 10 yılı ise terör örgütüne üye olduğu gerekçesi ile verildi. Mahkeme ayrıca, Zana'nın, seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi haklarını kullanmaktan da yoksun bırakılmasına karar verdi.

Zana'nın avukatları, kararı temyiz etti. Yargıtay 9. Ceza dairesi tarafından kararın bozulması üzerine dava yeniden görüldü. Aynı mahkeme bu defa Zana hakında, "terör örgütü üyesi olmak" suçundan 10 yıl hapis cezasına karar verdi.

Bu defa da yargıtay cumhuriyet başsavcılığı temyiz kararı ile ilgili tebliğnamesini tamamladı ve Zana'ya verilen 10 yıllık hapis cezasını az buldu.

Tebliğnamesini, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne gönderen başsavcılık, Zana'nın "terör örgütü üyesi olmak" suçunun yanı sıra, 9 ayrı tarihte işlediği "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan da 9 ayrı kez cezalandırılmasını istedi.

Savcılık,  ayrıca Zana'nın avukatlarının temyiz istemlerinin de reddedilmesini talep etti. Şimdi gözler yeniden yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde. Savcılığın, talep ettiği ceza, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği ilk ceza ile örtüşüyor.

Tebliğnamenin kabul edilmesi halinde Zana'nın, yeniden 55 yıl gibi bir hapis cezası ile yargılanması ve siyasi haklarından mahrum bırakılması muhtemel gibi görünüyor.