1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Zaman kaybı olmayacak'
'Zaman kaybı olmayacak'

'Zaman kaybı olmayacak'

Kriminal Polis Laboratuarı Müdürlüğü'nü ziyaret eden İl Valisi Mustafa Cahit Kıraç, “Burada yapılacak kriminal tetkiklerin zaman kaybı olmaksızın sonuçlandırılmasını sağlayacak bir hizmeti vatandaşımıza sunmaktadır” dedi.

A+A-

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Türkiye-Avrupa Birliği Mali İşbirliği çerçevesinde yapılandırılan “Türkiye'nin Adli Kapasitesinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında yapımı tamamlanarak hizmete giren Kriminal Polis Laboratuarı'nı ziyaret etti.

Burada konuşan Vali Kıraç, “Devletimizin; hizmetin odağında gördüğü vatandaşına, emniyet ve asayiş hizmetini ayağına kadar götürmesinin örneklerinden birisini burada görüyoruz. Huzur ve güvenliği temin edilmiş bir ortamda yaşama arzusu, insanımızın en hayati ve en kutsal haklarından biridir. Bu hakkın korunması ve insanların, insan hak ve onuruna yaraşır şekilde yaşamalarını temin etmek de devletin en önemli görevleri arasındadır” dedi.

“Suç ve suçlunun takibinde etkili olacak”

“Kriminal Polis Laboratuarı ile devletimiz vatandaşının taleplerini dikkate alarak, huzur ve güvenliğin temininde, hizmetin yerinde ve süratli bir biçimde verilmesine imkan hazırlamıştır” diyen Vali Kıraç, “Suç ve suçluların takibinde ve suçların işlenmeden önlenmesinde etkili olacak, yapılacak kriminal tetkiklerin zaman kaybı olmaksızın sonuçlandırılmasını sağlayacak bir hizmeti vatandaşımıza sunmaktadır. Diyarbakır ve bölgemiz için büyük önem arz eden bu laboratuarda, delil değerlendirmesi yerinde ve hızlı bir şekilde yapılabilecektir” diye konuştu.

“15 ile hizmet veriyor”

Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuar Müdürlüğünün sunduğu hizmetler ile ilgili bilgi veren Laboratuar Müdürü Hakan Kaymak ise “AB'nin maliyetinin yüzde 75'ini karşıladığı proje kapsamında yapılan Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuarımızın hizmete girmesiyle bugüne kadar Ankara'ya gönderilen suç kanıtları ve suçun tespiti için aylarca beklenmiyor.

Laboratuarımız; Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Hakkari, Malatya, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van ve Mardin olmak üzere toplam on beş İlimize; balistik, belge, kimya ve iz inceleme alanlarında hizmet vermekte olup, yine aynı proje kapsamında Biyoloji, Ses-Görüntü ve Data İnceleme Şube Müdürlükleri de kurulacaktır.

Laboratuarımız, zemin+ üç kattan oluşurken 7 bin 500'ü kapalı olmak üzere toplam 9 bin 500 metre kare alan üzerinde kurulmuştur” ifadelerini kullandı. Kriminal Polis Laboratuarı Müdürlüğü'ndeki incelemelerin ardından Vali Kıraç'a Laboratuar Müdürü Hakan Kaymak tarafından plaket takdim edildi.

HABERE YORUM KAT