1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zaman aşımına toplu itiraz
Zaman aşımına toplu itiraz

Zaman aşımına toplu itiraz

Diyarbakır 78'liler Derneği girişimiyle 1980 darbesi sonrasında işkenceye maruz kalan bin 500 kişinin başvurusunun zaman aşımına takılmasının ardından yaklaşık 300 kişi Savcılığa başvurarak karara itiraz etti.

A+A-

Diyarbakır 78′liler Derneği girişimiyle, 12 Eylül 1980 darbesi döneminde cezaevinde işkenceye maruz kalan bin 500 kişinin yaptığı suç duyurusu geçtiğimiz aylarda beklenmedik bir şekilde Savcılığının 'zaman aşımı' kararına takılmıştı. Bu kararın ardından mağdurlar birçok ilde savcılığın 'zaman aşımı' kararını protesto etmişti.

300 kişi itirazda bulundu

Savcılığın bu kararının ardından hareket geçen 78'liler Derneği, toplu itirazlarda bulunma kararı aldı. ANF'den Mehmet Demir'in haberine göre, Konuya ilişkin konuşan Diyarbakır 78'liler Derneği Başkanı Gani Alkan, Savcılığın zaman aşımı kararının ardından dernek olarak harekete geçtiklerini belirterek, “Savcılığın bu hukuksuz kararına karşın bugüne kadar yaklaşık 300 kişi itiraz etmiş bulunmakta. Şuan diğer mağdurlara ulaşıp itiraz etmeleri için çalışmalarımız devam ediyor. Mağdurlar, derneğimize gelmeden de itirazlarını Diyarbakır Sulh Ceza Mahkemesine yapabilirler. Bu itirazlardan netice alacağımıza eminiz. Çünkü işkence bir insanlık suçudur, bu suçun zaman aşımı da yoktur. Kenan Evren'i yargılayan mahkeme heyeti de işkencenin insanlık suçu olduğuna karar vermişti. Bu nedenle işkence suçlarının zaman aşımı yoktur” dedi.

Tüm mağdurlara çağrı

İşkencelerin bireysel suçmuş gibi gösterildiğini ancak bunların Milli Güvenlik Kurulu kararlarıyla sistematik bir şekilde yapıldığını söyleyen Alkan, “Bizlere yapılan işkencelerin amacı bir soykırımdı. Bu nedenle işkence suçunu bireysel olarak görmüyoruz. Bizler savcılığın kararına itiraz etmeye devam edeceğiz. Tüm mağdurların itirazda bulunmasını istiyoruz. Dernek olarak 27-28 Eylül'de tüm işkence mağdurlarını toplayıp hem kararlara itiraz edeceğiz hem de Diyarbakır Cezaevinin müze olmasına ilişkin arkadaşlarımızın fikirlerini alacağız” diye konuştu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT