1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Zam tezgaha çıktı
Zam tezgaha çıktı

Zam tezgaha çıktı

Tüketiciye kötü haber, yağış ve fırtına nedeniyle bazı bölgelerde sebzelerin zarar görmesi, fiyatlara yansıdı. Pazar tezgahlarında fiyatlar yüzde 100 arttı.

A+A-
Olumsuz hava koşulları sebze-meyveyi vurdu. Bazı bölgelerde seralardaki ve açık alanlardaki ürünler, yağış ve fırtına nedeniyle zarar gördü. Bu da hemen tezgaha yansıtıldı. Ürün temininde sıkıntı yaşanınca, pazar tezgahlarında fiyatlar katlandı. 
 
'ÜRETİCİ DE MAĞDUR' 
 
Sebze fiyatları, 15 gün öncesine göre yüzde 100'e varan oranlarda yükseldi. En fazla zam ise pırasaya geldi. Pırasanın fiyatı ikiye katlandı. 15 gün önce ortalama 1.5 liradan satılan pırasanın kilogram fiyatı, 3 liraya çıktı. Pazar tezgahlarında kereviz ve ıspanak 2.5 liradan 4 liraya, brokoli 3 liradan 4 liraya, havuç ve kıvırcık 1.5 liradan 2.5 liraya, soğan 1.5 liradan 2 liraya yükseldi. Olumsuz hava koşullarından en çok etkilenen iller arasında önemli sebze-meyve üretim merkezlerinden Antalya ve Balıkesir yer aldı. 
 
SEBZELER ZARARDA 
 
Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, özellikle seralarda büyük çapta hasar olduğunu, kar yağışı ve fırtına nedeniyle yıkılanların bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Açık alandaki üretim de olumsuz etkilendi. Özellikle bu dönem marul, kıvırcık, soğan, pırasa gibi ürünler çok zarar gördü. Bu kadar kışa hazırlıklı değiliz. Çoğu yerde eski sera olduğu için, sigorta yaptıramadılar. Üretici mağdur oldu. Üretici pazarcıya ürün veremeyince tezgahın ateşi yükseliyor. Burada üretici de tüketici de mağdur oldu." 

HABERE YORUM KAT