26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir22 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,227
  %0.38
 • Dolar
  3,0880
  %0.52
 • Euro
  3,3725
  %0.83

Zam şampiyonu limon üreticisini değil tüccarı güldürdü

Zam şampiyonu limon üreticisini değil tüccarı güldürdü

03 Haziran 2015 Çarşamba 14:49

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre tüketici fiyatları bazında mayıs ayında yüzde 28,38 ile zam şampiyonu olan limon, üreticisini sevindiremedi. Üreticiler ellerinde olmayan limonun şampiyonluk sevincini tüccar ve aracıların yaşadığına dikkat çekti.

Türkiye limon üretiminin yüzde 65’inin gerçekleştiği, limonun başkenti Mersin’in Erdemli ilçesinde çiftçiler, kendilerinin de bu sevince ortak olmak istediklerini ancak dalında limonun kalmadığını söylediler.
 
 
Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öger, “Limonun başkenti Erdemli ilçemizde bu yıl üretilen limon miktarı 400 bin ton civarındadır. Bunun yaklaşık 200 bin tonu ihracata gidiyor. Diğer yarısı 200 bin tonu da yatak diye tabir ettiğimiz şekilde dinlenmeye alınıyor. Şu an limonumuz 2,5 lira civarında ve şampiyon ilan ediliyor. Fakat çiftçimizin eline geçen para kilo bazında 75 kuruş ve 1 lira civarındadır. Çiftçimiz bu şampiyonluğa sevinemedi maalesef” dedi.
 
 
Ürünün artık aracı ve tüccarın elinde olduğunu ifade eden Öger, “Bunun yanı sıra tüketiciler de pahalıya limon yiyor. Şampiyonluğu maalesef çiftçimiz yaşayamıyor, aracılar ve tüccarlar yaşıyor” diye konuştu.
 
 
Çiftçilerden Mehmet Yıldırım da, olmayan limonun fiyatının yükseldiğini belirterek, “Aracılar kazanıyor, müstahsil kazanmıyor. Şampiyon demek bizim açımızdan fuzulidir. Bu fiyata gitmişse yokluğundan gitmiştir” dedi.
 
 
Limonun üreticinin elindeyken 75-80 kuruş olduğunu ifade eden çiftçi Cemal Korkut ise, “Dalda limon kalmadı, limon ihracatçının elinde 2,5 lira oldu. Üreticinin elinde olmayan limon zam şampiyonu oldu” diye konuştu.
 
 
Çiftçilerden Emre Gümüş de, “Üretici olarak şampiyonluğu biz yaşayamadık. Keşke bunu bizler de yaşayabilseydik. Dalında olmayan limon 2,5 lira olsa ne olmasa ne” şeklinde konuştu.
 
Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 2917
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com