1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zam çok denetim yok!
Zam çok denetim yok!

Zam çok denetim yok!

Son zamanlarda akaryakıta yapılan zamların ardından LPG'li araçlara olan talebin artmasına rağmen, akaryakıt istasyonlarının LPG bölümlerinde yeterli denetimlerin yapılmaması tehlikelere yol açıyor.

A+A-
Akaryakıt istasyonlarında bulunan Likit Petrol Gazı (LPG) bölümlerinde yeterli denetimlerin yapılmadığı öne sürülürken, bugünden geçerli olmak üzere her yakıt istasyonuna bir sorumlu müdür uygulaması hayata geçirilecek. Akaryakıta yapılan zamların ardından LPG'li araçlara olan talebin artmasına rağmen, akaryakıt istasyonlarının LPG bölümlerinde yeterli denetimlerin yapılmaması tehlikelere yol açıyor.
 
'Her istasyona bir müdür'
 
Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Kimya Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Suat Önen, LPG istasyonlarının akaryakıta oranla daha fazla tehlike riski taşıdığını ifade ederek, “Akaryakıt ve LPG otogaz istasyonlarının çapraz denetimleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştiriliyor. Bu denetimlerde sadece Lisans kontrolü, marker kontrolü, damga kontrolü ve miktar kontrolü yapılıyor” dedi. LPG tanklarının denetlenmesi için Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) tarafından hayata geçirilen “Sorumlu Müdür” bulundurma zorunluluğu olduğunun altını çizen Önen, şunları söyledi:
 
“Daha önce bir sorumlu müdür 5 Akaryakıt istasyonuna bakabiliyordu. EPDK tarafından 16 Aralık 2012'de yürürlüğe sokulan yönetmelik ile 'Her sorumlu müdürün yalnızca bir LPG otogaz istasyonuna bakması şartı” getirildi ve mevcut sorumlu müdürlere 16 Aralık 2013'e kadar baktıkları istasyon sayısını bire indirmeleri için süre tanındı. Önceki yönetmelikte sadece Kimya, Petrol, Çevre ve Makine mühendisleri sadece sorumlu müdür olabiliyorken, yeni Yönetmelikle tüm mühendisler ile iki yıllık meslek yüksek okullarının ilgili bölümlerinden (Makine, Elektrik, Doğalgaz, Petrol ve Kimya) mezun olanların da TMMOB'un vereceği eğitim programlarından sertifika alanlarında sorumlu müdür olabileceği yönünde hüküm getirildi.”
 
'Kentte 183 LPG istasyonu var'
 
Diyarbakır'da faal durumda olan 183 LPG oto gaz istasyonu bulunduğunun altını çizen Önen;
“16 Aralık'ta artık her istasyona bir Sorumlu Müdür bakacak. Otomobillerde benzin ve mazota göre ucuz olan LPG gittikçe yaygınlaşıyor ve LPG'li araç sayısı da artıyor. Biz bazı istasyonlara uğradık. Hiçbir istasyonda sorumlu müdürü o an için istasyonda bulamadık. Bazı istasyonlarda sorumlu müdür, çoğu çalışanlar tarafından tanınmıyordu. Bazı yerlerde sorumlu müdür kim diye sorduk. Sorumlu müdürün ismini, telefonunu bilmiyorlar. Normalde sorumlu müdürün orada olması lazım. Ben sorumlu müdürün cep telefonunu adını soyadını soruyorum kimse bilmiyor, tanımıyor.
 
'Tehlikenin farkında değiller'
 
Çoğu LPG otogaz istasyonlarının, sorumlu müdürleri yasak savmak kabilinden belirledikleri anlaşılıyor. Buradan işin tehlikesinin farkında olunmadığı sonucu çıkıyor. Unutulmamalıdır ki LPG otogaz işletmelerinin tehlikeli ortamlar olması nedeniyle bir sorumlu müdür nezaretinde işletilmesi uygun görülmüştür. Ayrıca, LPG otogaz istasyonunda çalışan tüm işletme personelinin de TMMOB tarafından verilmiş eğitimlere katılmış ve sertifikalandırılmış olmaları gerekmektedir.” dedi.
Önen, “EPDK ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı denetimlerinin daha etkin olmasını, daha güvenli LPG otogaz istasyonları işletmeleri oluşumunda katkıda bulunmasını” istediklerini ve kendilerine düşen görevleri de yerine getirmede kararlı olduklarını” ekledi.

HABERE YORUM KAT