1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zabıtadan esnafa saldırı
Zabıtadan esnafa saldırı

Zabıtadan esnafa saldırı

Diyarbakır'ın BDP'li Bağlar Belediyesine ait zabıta ekiplerinin, seyyar satıcılara saldırdıkları iddia edildi. Seyyar satıcılık yapan esnaf yaklaşık 30 kişilik bir zabıta ekibinin kendilerine saldırdığını söyledi.

A+A-

Diyarbakır (Amed)'ın BDP'li Bağlar Belediyesine ait zabıta ekipleri, merkez Bağlar ilçesine bağlı Sunay Caddesindeki seyyar satıcılara kaldırım işgali yaptıkları gerekçesiyle sopalarla saldırdıkları iddia edildi. Saldırıya uğradıklarını iddia eden esnaf, Bağlar Belediyesinin herkese eşit davranmadığını söyledi.

'Zabıta esnafı linç edercesine dövdü'

Bağlar Belediyesine ait zabıta ekiplerinin kendilerine, akşama doğru tezgâhlarını açabileceklerini söylediklerini ve bundan dolayı saat 16.00 sularında tezgâhını açmaya kalkışan Şaban K. Adlı arkadaşlarının darp edildiğini iddia eden ve isminin açıklanmasını istemeyen esnaf, " Şaban K. adlı arkadaşımız zabıtalar tarafından linç edilircesine dövüldü. Hırsızlık yapıyoruz git ayakkabı boya diyiyorlar, geliyoruz arabacılık yapıyoruz bu defa da Bağlar Belediyesinin zabıtaları iş yapmamıza engel oluyor" diyerek sitemde bulundu.

'5 yıldır Bağlar Belediyesinden çekiyoruz'

Yaklaşık 5 yıldır Bağlar Belediyesinin zabıtalarından çektiklerini ifade eden Ömer adlı esnaf ise, " 4 esnaf buradayız Bağlar Belediyesi bu dört esnafı idare edemiyor. Bizim burada bir araba açmamız bağlar belediyesi müdürü Lütfi beyi rahatsız ediyor 1 haftadır bize akşam saat beşte açacaksınız diyor, akşam beşte açarsak kime satış yapacağız" diyerek tepkilerini dile getirdi.

'30 zabıta bir genci tartakladı'

30 kişilik zabıta ekibinin 4 esnafa saldırdığını iddia eden Ömer, " 4 esnafın başına bir haftadır 30 tane zabıta gelip duruyor şuana kadar zorluk çıkarmadık. Esnaf arkadaşımız saat 4 gelmiş ve tezgâhını açmamış devlet demir yolunun köşesinde saat beş olmasını bekliyordu. Arkadaşımız belediyeye ait olmayan bölgeye tezgâhın açmaya çalışınca 30 kişilik zabıta memurları 18 yaşındaki arkadaşımıza saldırıp onu tartakladılar" dedi.

Yapılanlar adalet mi?

Ömer son olarak, "Yapılan bu saldırı adalet mi? Bize BDP il binasına gidin dediler, hepsinin ayağına kadar gittik. belediye size 3 günde haber vereceğiz dedi beş gün oldu kimse haber vermedi. Hepsi yalancı hepsi düzenbazdır. Biz gidiyoruz BDP' ye bize zabıta müdürlüğüne gidin diyorlar. Zabıta müdürü Lütfi beyin yanına gidiyoruz bize, silahınız varsa gidin zabıtamı öldürün yoksa ben size silah vereyim, diyerek yapacak bir şeylerinin olmadığını söyledi" şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili görüştüğümüz zabıta yetkilisi ise, "Biz memur olduğumuzdan dolayı herhangi bir saldırıda bulunmadık. Daha önce onları, buraya tezgâhlarını açmamaları hususunda uyarmıştık. Biz yasaları uyguluyoruz" dedi.Polis, olay ile ilgili olarak 3 kişiyi gözaltına aldı.

 

(M.Sait Adiyaman - İLKHA)
 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum