1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yüzlerce kişi ziyaretleri gezdi
Yüzlerce kişi ziyaretleri gezdi

Yüzlerce kişi ziyaretleri gezdi

SOHRAM-DER tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Siirt-Tillo-Veysel Karani Ziyareti'nin 9'uncusu yapıldı. Gezide, yüzlerce kişi SOHRAM-DER Başkanı Yavuz Binbay rehberliğinde, ziyaretleri gezerek, dua etti.

A+A-

Merkezi Diyarbakır'da bulunan Şiddet ve Göç Mağdurları İçin Sosyal Hizmet, Rehabilitasyon ve Adaptasyon Merkezi Derneği'nin (SOHRAM-DER) her yıl geleneksel olarak düzenlediği Siirt-Tillo-Veysel Karani Ziyareti'nin 9'uncusu yapıldı.

Gezi nedeniyle sabah saatlerinde dernek binası önünde toplanan yurttaşlar, burada hazır bekleyen 11 minibüsle, Siirt'te doğru hareket etti. Burada ilk olarak Mim Yavuz Binbay rehberliğinde Şeyh Süleyman Türbesi'ni ziyaret eden yurttaşlar, daha sonra Tillo İlçesi'ne geçerek, Şeyh Hamza Ül-Kebir, Şeyh Mücahit, İbrahim Fakirullah ve Sultan Menduh türbeleri ile Beyn-el Alemeny mezarlarını ziyaret etti. Burada ikram edilen öğlen yemeğinin ardından ise Şeyh Osman ve Veysel Karani türbeleri ziyaret edildi. Ziyaretlerin ardından yurttaşlar, geldikleri minibüslerle tekrar Diyarbakır'a döndü.

Daha sonra gezinin amacına ilişkin açıklamalarda bulunan SOHRAM-DER Başkanı Mim Yavuz Binbay, yaklaşık 80-90 yıldır, tasavvuf ehli bütün dergah ve düşüncelerin üzerinden silindir geçmiş gibi ezildiğini ve seslerinin susturulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu gezimizde dinimizin saf ve özgür hali olan tasavvufun sadece Allah sevgisinin beklendiği, rahmetinin beklendiği duyguları paylaşmak amacıyla bu gezimizi geleneksel olarak yapıyoruz. Ve ziyaretlerin özünün bu olduğunu anımsatmaya çalışıyoruz. Ziyaretlere sadece gönlümüzde sevgisi, rahmeti ve ona sunacaklarımızla gitmemiz gerektiğini hatırlatıyoruz. Bizim ziyaretlerimiz de sadece 'O' vardır. Aynı zamanda günümüzde tasavvufun ne olduğunu hissettirmeye çalışıyoruz.”

 

HABERE YORUM KAT