1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Yüzde yüz Kürtçe' Malîno dizisi izleyici ile buluşuyor
'Yüzde yüz Kürtçe' Malîno dizisi izleyici ile buluşuyor

'Yüzde yüz Kürtçe' Malîno dizisi izleyici ile buluşuyor

Kürt kültür kurumları, "Yüzde yüz Kürtçe" sloganıyla sitcom formatında yeni bir diziyle izleyicilerin karşısına çıkıyor.

A+A-

Özgür Gün TV ekranlarında yayınlanacak olan "Malîno" dizisi mizah yoluyla bölgedeki kültürel soykırım politikaları ve kültürel çelişkilere odaklanıyor.


Toplumun büyük beğenisini kazanan "Ax û Jiyan" dizisinden sonra Kürt sinema ve tiyatro oyuncuları, sitcom formunda yeni bir dizi ile izleyiciyle buluşuyor. "Yüzde yüz Kürtçe" sloganıyla izleyiciyle buluşacak "Malîno" isimli yeni dizide, Ortadoğu Sinema Derneği, Aram Tigran Konservatuarı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu ve Mitanni Kültür Merkezi oyuncuları rol alıyor.

 

Devletin kültürel soykırım politikaları sonucu göçe zorlanan bir ailenin hikayesini anlatan dizi, bunun üzerinden kültürel değişim süreçlerini ve çelişkilerini izleyiciye göstermeyi amaçlıyor. Kültürel değişim üzerine kurgulanan dizinin yönetmenliğini yapan İbrahim Yıldırım, dizide politik ve gündemdeki olaylara dikkat çekildiğini ve günlük gelişmelerin de dizide mizahla anlatıldığını aktardı.
 
Dizi kültürel soykırım uygulamalarına odaklanıyor
Dizinin Özgür Gün Tv ekranlarında yayınlanacağı bilgisini veren Yıldırım, dizinin mizahi olduğunu ancak anlatılmak istenenin mizahi olmadığını ve senaryonun farklı bir perspektif ile hazırlandığını ifade etti.

 

Bölgede kültürel soykırım uygulamalarına odaklanan dizi, Kürdistan'da yapılan güvenlik barajlarını ve toplumu tehdit eden farklı sorunları da ele alma iddiasında. Güvenlik barajlarının yapımıyla halkın göçe zorlandığına dikkat çeken yönetmen Yıldırım, dizinin ana konularından birinin de bölgede geliştirilen savaşın bir boyutu olarak yapılan barajlar olduğunu dile getirdi.


Dizide başrol oyuncularından “Ezîz"i canlandıran Mitanni Kültür Merkezi oyuncularından Abdullah Tarhan, üstlendiği karakteri canlandırmanınn zor olduğunu dile getirerek, karakterin özelliklerini anlattı. Eziz'in kapitalist moderniteyi yaşatan bir karakter olduğunu belirten Tarhan, “Eziz kentlerde doğal, ekolojik ve kültürel gerçekliği savunan her şeye karşı çıkan bir karakter ve bu anlamda canlandırılması zor bir karakter” dedi.
 
Ana konulardan biri güvenlik barajları


Dizinin ana konularından biri olan güvenlik barajları ve HES yapımlarına dikkat çeken Tarhan, “Son yıllarda Kürdistan'da baraj ve HES yapılmayan hiçbir akarsu kalmadı. Bu Kürdistan'ın adeta parçalanmasıdır. Kürt halkını kentlere teşvik etmek ve bilincini asimilasyon politikaları ile eritmek istiyorlar. Dizide her oyuncu bir profili temsil ediyor” şeklinde konuştu.
 
Asimilasyon politikalarına dikkat çekiyor
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Konservatuarı oyuncularından olan ve dizinin ana karakterlerinden "Sitê"yi canlandıran Nesibe Güneyli ise dizide asimilasyon politikalarına dikkat çekildiğini belirterek, "Köyde nasıl bir yaşam sürdürülüyor, metropollerde nasıl bir yaşam sürdürülüyor. Yeni bir yaşamı kabul etmemek nasıl? Dizi bu çelişkileri açığa kavuşturuyor. Kültürel soykırım politikaları ile gün geçtikçe kültür ve dilimize uzak düşüyoruz. Dizi özellikle bunu ön plana çıkarmak istiyor" dedi.
 
'Kürdistan'da yapılan barajların sonuçlarını ortaya çıkarıyor'
 
Bir diğer ana karakter "Felamez"i canlandıran Emin Yalçınkaya, dizinin Kürdistan'da yapılan barajların etki ve sonuçlarını ortaya çıkardığının altını çizerek, dizi ile doğanın nasıl talan edildiğini izleyiciye aktarmak istendiklerini söyledi.
 
Ortadoğu Sinema Akademisi oyuncularından olan ve dizide "Menice" karakterini canlandıran Aynur Kaya ise izleyicilerin dizi ile birlikte kültürüne, yaşamına ve diline sahip çıkmasını istedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler