1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Yüzde 37'si evlenmeden cinsel ilişki
Yüzde 37'si evlenmeden cinsel ilişki

Yüzde 37'si evlenmeden cinsel ilişki

Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu, üniversite son sınıf öğrencilerinin evliliğe bakış açısını ortaya koyan ilginç bir araştırmaya imza koydu.

A+A-

Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu, üniversite son sınıf öğrencilerinin evliliğe bakış açısını ortaya koyan ilginç bir araştırmaya imza koydu. Araştırmaya göre, üniversite öğrencilerinin yüzde 84.3'ü sanal ortamda tanışarak yapılan evlilikleri uygun bulmuyor. Üniversiteli, genellikle evleneceği eşin uygun olup olmadığına kendisi karar verdikten sonra ailesinin görüşünü alıyor.

 Üniversiteliler, kendi yaşam biçimlerine uygun, güzel/yakışıklı ve eğitimli kişilerle evlenmeyi istiyor. Öğrenciler, evli çiftlerin boşanma olasılığının yüzde 40-60 arasında olduğunu, boşanmaların  evliliğin ilk 5 yılı içinde ve çocuk dünyaya gelmeden önce olduğunu düşünüyorlar. Aileye yeni bir birey olarak giren bebeğin boşanmalar için engel oluşturduğuna inanıyorlar. Her üç öğrenciden biri evlenmeden önce cinsel deneyimi olduğunu belirtiyor.

KADINLAR İLK VE SON DİYORCinsiyete göre öğrencilerin evliliğe ilişkin görüşleri incelendiğinde; kız öğrenciler arasında partneriyle evlenmeyi düşünenlerin oranı erkeklere göre daha fazla. Aynı zamanda kız öğrencilerin geneli, eşinden boşanma halinde ise tekrar evlenme olasılıklarının olmadığını belirtiyorlar. Kız öğrencilerin yüzde 34.2'si 20-24, yüzde 65.8'i ise 25-29 yaşlarının evlenmek için daha uygun olduğunu belirtiyor. Yüzde 18.6'sı erkek için uygun yaş 20-24, yüzde 58.6'sı 25-29, yüzde 22.8'i ise 30-34 yaş aralığının uygun olduğunu savunuyor. "Şu anki partneriniz ile evlilik düşünüyor musunuz?" sorusuna yüzde 57'1'i evet, yüzde 12.9'u hayır yanıtını verirken, yüzde 30'u kararsız olduğunu söyledi.

Başkent Üniversitesi'nde son sınıfta okuyan ve partneri olan öğrenciler arasında yapılan araştırmada; öğrencilerin yüzde 58.6'sı kadın, yüzde 41.4'ü erkeklerden seçildi. Araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlardan bazıları şöyle:

Size göre evlilik neyi ifade ediyor?

Sorumluluk alma: Yüzde 94.2Hayatı paylaşma:  Yüzde 98.5Mutluluk:            Yüzde 47.1Düzenli hayat:      Yüzde 32.8Monotonlaşma:     Yüzde 25.7

Evleneceğiniz kişiden beklentiniz nedir?

Güzel olmalı/yakışıklı olmalı: Yüzde 62.8İyi huylu olmalı:                    Yüzde 94.2Eğitimli olmalı:                Yüzde 97.1Aynı kültürden olmalı:         Yüzde 47.1Dünya görüşüme uygun olmalı: Yüzde 81.4

Eş seçiminde kararı nasıl verirsiniz?

Önce karar verir, sonra ailemin onayını alırım: Yüzde 82.9Önce ailemin onayını alır, sonra karar veririm: Yüzde 17.1

Sanal ortamda tanışarak evlenme konusuna nasıl bakıyorsunuz?

Uygun bulmuyorum: Yüzde 84.3Sıcak bakıyorum: Yüzde 15.7.

CİNSEL DENEYİMYüzde 37.1'i şimdiye kadar cinsel deneyimi olduğunu belirtirken, yüzde 62.9'u olmadığını söyledi. Yüzde 70'i cinsel konuları partneriyle konuşmakta kendisini rahat hissettiğini, yüzde 30'u ise hissetmediğini söyledi. Yüzde 77.1'i cinsel konularda profesyonel anlamda danışmanlık aldığını, yüzde 22.9'u ise almadığını söyledi. Yüzde 74'ü bu danışmanlığı öğrenci sağlık merkezinden, yüzde 26'sı ise hastane ve özel doktordan aldığını ifade etti. Yüzde 90'ı cinsel yolla bulaşan hastalıklar, yüzde 74'ü gebeliği önleyici yöntemler, yüzde 57'si üreme organlarının yapısı ve işleyişi, yüzde 75'i ise cinsel işlev bozukluğu konularında yardım aldığını belirtti.