1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 'Yüzde 2,9 Türkiye için durmak demektir'
'Yüzde 2,9 Türkiye için durmak demektir'

'Yüzde 2,9 Türkiye için durmak demektir'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "Yüzde 2,9 Türkiye için durmak demektir. İşsizlik artışta, Türkiye yüzde 5'in altında bir büyümeye razı olmamalı" dedi.

A+A-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci CNBC-e yayınında açıklamalarda bulundu.

Bakan Zeybekci, teşvik paketinin iç talebin canlanmasında önemli fonksiyonu olacağını söyleyerek "İnteraktif bir teşvik paketi var, ihtiyaca göre değişiklik olabiliyor. Açıklanan yeni paket yatırım indirimlerinin süresini kısaltıyor. Yatırım artık yatırım anından itibaren teşvik ediliyor. Teşvik paketi Maliye Bakanlığı'na yük getirmeyecek. Maliye'nin gelirlerinde bence düşüşten çok artış olacaktır. " ifadelerini kullandı.

Yatırım teşvik oranlarının değiştirilmediğini belirten Ekonomi Bakanı, "Asıl teşvik Doğu ve Güneydoğu'yu uçuracak teşvik çözüm sürecidir" dedi.

Cari açık ile ilgili Zeybekci "Türkiye'nin problemi inovasyon, AR-GE ve yüksek teknoloji. 2014'te ilk defa AR-GE'nin milli gelire oranında yüzde 1'i aştık ama yeterli değil. 2023'te AR-GE'nin milli gelire oranı yüzde 2-2,5'i geçmeli. Teşvikler ve AR-GE bütçesini potansiyelimiz olan alanlarda kullanmalıyız" ifadelerini kullandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, büyüme ile ilgili olarak "Çok başarılı bir büyüme gerçekleştirdik. AB'deki 25 ülkeden daha iyiyiz. Dünyada ilk 10 içindeyiz. Ama yüzde 2,9 Türkiye için durmak demektir. Hiç kıpırdamamak demektir. İşsizlik artışta, Türkiye yüzde 5'in altında bir büyümeye razı olmamalı. Yüzde 2,9 yeterli değildir" dedi.

Zeybekci "Cari açık/GSYH yıl sonunda yüzde 4'e gelecek, artık sorun cari açık değil, büyüme. İlk çeyrekte büyüme yüzde 1,5'lerde gelirse yıl sonu hedefine gidilir. 2015'te büyüme rakamlarında negatif revizyon öngörmüyorum. 2015 yılı büyüme rakamlarının ve dengelerinin güçlü olmasını bekliyorum" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT