1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Yüzbinlerle Önderliğin özgürlüğü için yürüyoruz’
‘Yüzbinlerle Önderliğin özgürlüğü için yürüyoruz’

‘Yüzbinlerle Önderliğin özgürlüğü için yürüyoruz’

Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yeni bir büyük yürüyüşün startı verildi. TUHAD-FED, “Yüzbinlerle Önderliğin özgürlüğü için yürüyoruz” sloganıyla 1 Ağustos’ta Diyarbakır’dan Gemlik’e yürüyüş başlatacaklarını duyurarak, halkı özgürlük yürüyüşüne çağırdı.

A+A-

Abdullah Öcalan’la 5 Nisan tarihinden itibaren de hiçbir görüşme yapılmadı. Öcalan’ın durumuna oldukça duyarlı olan ve geçen dönemlerde Öcalan için sayısız kampanya ve etkinlik gerçekleştiren Kürtler, yeni bir yürüyüşün startını vererek, yaşananlara cevap vermeye hazırlanıyor.


‘Yüzbinlerle Önderliğin özgürlüğü için yürüyoruz’


TUHAD-FED öncülüğünde “Yüzbinlerle Önderliğin özgürlüğü için yürüyoruz” sloganıyla 1 Ağustos’ta Diyarbakır’dan Gemlik’e yürüyüş düzenlenecek. Kürtler, 2000’li yılların başında da Türkiye’nin birçok yerinden Gemlik yürüyüşleri gerçekleştirmişti. Öcalan’a özgürlük talebiyle gerçekleşecek yürüyüşle ilgili dün Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) binasında federasyon eşbaşkanları Bahar Oktay ve Mehmet Temizyüz tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, Abdullah Öcalan üzerinde 1999 yılından beri süren tecride dikkat çekildi.


‘Öcalan’ın özgürlüğü halklara cevap olacak’


2013 yılında Öcalan’ın başlatmış olduğu demokratik çözüm ve barış sürecine karşı hükümetin takındığı tutumun kendini savaş olarak gösterdiği vurgulanan açıklamada, “Artık halklar olarak özellikle Kürt halkı olarak Önderliğimiz üzerindeki tecridin değil özgürlüğün ancak halklara cevap olacağını düşündüğümüzden 1 Ağustos’ta yüzbinlerin katılımıyla Gemlik’e doğru yürüyüşümüz olacaktır” denildi. Eşbaşkanlar, tüm halkı, büyük özgürlük yürüyüşüne davet ederek açıklamayı tamamladı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler