1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yürüyüş için sorumluluk çağrısı
Yürüyüş için sorumluluk çağrısı

Yürüyüş için sorumluluk çağrısı

Diyarbakır'daki en aktif 20 STK, yarınki yürüyüş için herkesin demokratik sınırlar içerisinde kalması ve bu yönde sorumluluk alma çağrısı yaptı.

A+A-

Diyarbakır'da 20 sivil toplum kuruluşu, yarın (1 Kasım) yapılması düşünülen Kobanê'ye destek yürüyüşünün demokratik sınırlar içerisinde kalmasını, toplumun can ve mal güvenliğini tehdit edecek şiddet hareketlerine dönüşmemesi için herkesi sorumluluk alma çağrısı yaptı.

Ortak basın açıklamasında son dönemde bölgede yaşanan gelişmelerden kaygı duyduklarını ifade eden STK'lar, 6-7 Ekim olaylarının bölgeyi birçok yönden olumsuz etkilediğini ve çözüm sürecini yaraladığını dile getirildi.

STK'LAR: YAŞANAN BU OLAYLARI KINIYORUZ

Hemen arkasından Adana, Van, Bingöl, Kars, Yüksekova, Silopi ve en son Diyarbakır'da bir astsubayın vurulması ile yaşanan ölümlerin toplumun sürece olan inancını zayıflattığı ve toplumu geleceğe dair endişelendirdiği gerçeğinin ortaya çıktığını ifade eden STK'lar, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Yaşam hakkının ihlali ile sonuçlanan bu olayları tasvip etmiyor ve kınıyoruz. Buradan güçlü bir şekilde çözüm sürecinin önemli ve değerli olduğunun tekrar altını çizmek istiyoruz. Bu sebeple herkes ve her kesim çözüm sürecinin akamete uğramaması konusunda azami çaba sarf etmelidir. Ancak son yaşanan olaylar öncesi ve sonrasında tarafların kullandığı dil ve üslubun çözüm sürecinin ruhuna uygun olmadığını da vurgulamak istiyoruz. Özellikle temsil makamında bulunan kişilerin, topluma yayıldıkça etkisi daha da artan, toplumu kutuplaştıran söylemlerden uzak durmak konusunda daha dikkatli olması gerekmektedir.

STK'LAR: DEMOKRATİK HAK KULLANIMI, BAŞKA İNSANIN HAK VE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SINIRLAMAMALI

Herkesin olaylar karşısında demokratik tepkilerini koyma hakkı olduğuna inanıyoruz. Ancak bu hakkın kullanımı hiçbir zaman bir başka insanın hak ve özgürlüğünü sınırlayacak, bu hak ve özgürlüklere zarar verecek bir boyuta ulaşmaması tepkinin meşruluğu açısından önemlidir.

Bu minval üzere 6-8 Ekim olaylarının çeşitli yönlerden toplumda meydana getirdiği sonuçlar da göz önüne alınarak 1 Kasımda yapılması düşünülen Kobanê 'ye destek yürüyüşünün demokratik sınırlar içerisinde kalmasını ve yapılmasını, toplumun can ve mal güvenliğini tehdit edecek şiddet hareketlerine dönüşmemesini özellikle sorumluluk sahibi herkesten talep ediyoruz"

Açıklamada imzası bulunan STK'lar ise şunlar:

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası
Diyarbakır Ticaret Borsası
Diyarbakır Barosu
Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği
Diyarbakır Tabip Odası
Doğu Güneydoğu Sanayici İş Adamları Federasyonu
İnsan Hakları Derneği (İHD)
Diyarbakır Sanayici İş Adamları Derneği
Güneydoğu Sanayici İş Adamları Derneği
Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği
Diyarbakır Organize Sanayici İş Adamları Derneği
Diyarbakır İş Kadınları Derneği
Ortadoğu Sanayici Genç İş Adamları Derneği
DOGÜNKAD
TES-DER
GÜNTİAD
GÜNGİAD
DİGİAD
TMMOB
MAZLUMDER

HABERE YORUM KAT