1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yürümek istediler!
Yürümek istediler!

Yürümek istediler!

DBP İl Başkanı Zümrüt'ün aralarında bulunduğu DÖKH üyesi kadınlar, Ak Partiye yürümek istedi.

A+A-

Polis izin vermeyince, açlık grevi başlattıklarını ifade eden gruph akşam saatlerinde yürüdükten sonra dağıldı.Diyarbakır'da aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün de bulunduğu Demokratik Özgür Kadın Hareketi üyelerinin Kobani'ye destek gerekçesiyle AK Parti il binasına yürümesine polis izin vermedi.

AK PARTİYE YÜRÜMEK İSTEDİLER

Park Orman'da bir araya gelen Zümrüt ve Demokratik Özgür Kadın Hareketine üye bir grup, "İnsanlık Koridorunu Hemen Açın" yazılı pankartla AK Parti il binasına yürümek istedi. Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine grup oturma eylemine başladı. Grup adına açıklama yapan Zümrüt, Türkiye'nin IŞİD'e destek verdiğini iddia ederek, bunu kabul etmeyeceklerini söyledi.

KOBANİ'YE DESTEK EYLEMİ

"Demokratik eylemlerimizin önünde kalkan görmek istemiyoruz. Bu barışın tesisini biz kadınlar sağlayacağız" diyen Zümrüt, hiçbir zaman çatışma ve savaştan yana olmadıklarını dile getirdi. Zümrüt, bugün de çatışma ve savaştan yana olmadıklarını ifade ederek, barışın kadının eliyle, gücüyle geleceğini kaydetti.

"Cenazelerimize, demokratik eylemlerimize tahammül etmiyorsanız bizim de bir tahammül sınırımız vardır. Ya önümüzdeki engel açılacak AKP il binasına gidip açıklamamızı yapacağız. Ya da ben buradan kalkmayacağım" ifadelerini kullanan Zümrüt, bu ülkede ve bu kentte hergün şiddetle anılmak istemediklerini belirtti.

ZÜMRÜT AÇLIK GREVİNE GİRDİ

Zümrüt, şöyle dedi: "Bu işin çözümü gözaltı değildir. Bu işin çözümü bir halkı yok sayma değildir. Bu halkın taleplerine saygılı olmak zorundasınız. Bugün taleplerimizi hükümete, iktidar partisinin il binasının önünde dile getiremiyorsak, bunu kabul etmiyoruz. Buradaki hiçbir kadının elinde şiddeti yansıtacak birşey yok." Zümrüt, AK Parti il binasına yürümelerine izin verilmediği gerekçesiyle açlık grevine başladığını belirterek, grevin yürümelerine izin verilinceye kadar süreceğini bildirdi. Grev kararını kendi adına aldığına işaret eden Zümrüt, buna katılım konusunda herkesin özgür olduğunu sözlerine ekledi.

YÜRÜMELERİNE İZİN VERİLDİ

Bir süre sonra polisin izin verdiği grup, "İnsanlık Koridorunu Hemen Açın" yazılı pankartla AK Parti il binası yakınına kadar yürüdü. Grup adına konuşan HDP Milletvekili Ayla Akat Ata, Kobani'ye acilen koridor açılmasını istediklerini söyledi. "Koridoru açın. İnsani yardımları bile engelliyorsunuz. Bu politikadan vazgeçin. YPG güçlerine silah yardımı yapın. IŞİD'e karşı savaşmak isteyen güçlerin önünü açın" diyen Ata, bunun tüm Kürt kadınlarının talebi olduğunu ileri sürdü. Açıklamanın ardından grup dağıldı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT