1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yurtkur’dan dev hamle
Yurtkur’dan dev hamle

Yurtkur’dan dev hamle

Yurtkur Diyarbakır İl Müdürü Metin Yılmaz, özel açıklamalarda bulundu. “Öğrencilerin 5 yıllık barınma sorunu ortadan kalkacak”.

A+A-

İkisi kız, ikisi erkek olmak üzere 4 öğrenci yurduyla toplam 5 bin 140 öğrenciyi bünyesinde barındırdıklarını anlatan Yılmaz, inşaat çalışmaları devam eden 2 bin 600 kapasiteli kız öğrenci yurdunun önümüzdeki Nisan ayı içerisinde tamamlanmasıyla Diyarbakır’da 5 yıllık öğrenci barınma sorununun ortadan kalkacağını müjdeledi.
 
“Öğrenci barınma sorunu ortadan kalkacak”


Selahaddin Eyyubi Kız Öğrenci Yurdu’nun 1.020, Ziya Gökalp Kız Öğrenci Yurdunun da 1.089; Mehmet Akif Ersoy Erkek Öğrenci Yurdunun 1.500 ve Halid Binvelid Erkek Öğrenci Yurdunun da 1.250 öğrenci kapasiteli olmak üzere toplam 5. 140 öğrenciyi Diyarbakır’da barındırdıklarını anlatan Yılmaz, “Şu an inşaat çalışmaları devam eden 2. 600 kapasiteli bir kız öğrenci yurdumuz var. Bu yurdumuz da Nisan ayı içerisinde tamamlanacak ve toplamda 7.740 kapasiteye ulaşacağız. Bu da Diyarbakır’da 5 yıllık öğrenci barınma sorununu ortadan kaldıracağımız anlamına geliyor” dedi.
 
Sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler de var


Yurtkur’un halka hizmetinin sadece öğrenci barınmasıyla sınırlı olmadığına dikkat çeken Yılmaz, “Aynı zamanda öğrencilerin eğitimine de katkı sunan bir kurumuz. Her yıl öğrencilerimize yönelik kişisel eğitim programları açıyoruz. Bu kapsamda eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler yürütüyoruz. Ayrıca kurumumuza başvuruda bulunan her öğrenciye aylık 400 lira geri dönüşümlü öğrenim kredisi, çalışkan olup mali durumu kötü olan öğrencilere de aylık 400 lira burs veriyoruz. Bunun yanı sıra sabah 3, akşam da 6 lira olmak üzere günde 9 lira olmak üzere aylık öğrencilerimize 270 lira yemek kartı veriyoruz” diye konuştu.
 
Diyarbakır Yurtkur İl Müdürlüğü olarak faaliyetlerini de gururla anlatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Müdürlüğümüze bağlı yurtlarda eğitim faaliyetleri kapsamında liderlik seminerleri, kariyer sohbetleri, farkındalık konferansları ve atölye çalışmaları yapılıyor. Sportif faaliyetler olarak da futbol, basketbol, satranç ve masa tenisi, halk oyunları gibi dallarda da kurslar açarak öğrencilerimize hizmet veriyoruz”.
 
Bakan Kılıç’a teşekkür etti.


Yurtkur’a ait yurtları birer 4 yıldızlı otellere benzeten Yılmaz, sözlerini şöyle noktaladı:


“Odalarımızda ranza bulunmuyor. En fazla 4 kişinin kaldığı odalarımız var. Her odada wc, banyo ve buzdolabı bulunuyor. Özellikle 2. 600 kapasiteli kız öğrenci yurdunun yapılmasında emeği geçen ve bu hizmetlerin Diyarbakır’da gerçekleştirilmesini sağlayan Gençlik ve Spor Bakanımız Çağatay Kılış, Müsteşarımız Faruk Özçelik ve Yurtkur Genel Müdürümüz Sinan Aksu’ya şahsım, personellerim ve Diyarbakır halkı adına sonsuz teşekkür ediyorum.”

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler