1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yunanistan'dan Diyarbakır'a davet
Yunanistan'dan Diyarbakır'a davet

Yunanistan'dan Diyarbakır'a davet

Yunanistan Büyükelçisi Loukakis, Diyarbakır'da işadamları dernekleri ile bir araya gelerek, Yunanistan'da yatırım yapmaya davet etti. Loukakis, özellikle tarım, inşaat, enerji ve turizmde işbirliği yapabileceklerini belirtti.

A+A-

Yunanlılar yeni teşvikler ile önemli avantajlar yakalayan Diyarbakır'da yatırım için nabız yokladı. Yunanistan'ın son dönemde ekonomik olarak daha dengeli bir konumda bulunduğunu söyleyen Yunanistan Büyükelçi Kyriakos Loukakis, Diyarbakırlı işadamlarını Yunanistan'da yatırım yapmaya çağırdı.

Bölgenin en önemli şehri

Yunanistan Büyükelçisi Loukakis ile Büyükelçilik Ekonomi Müsteşarı Lambis Kounalakis, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç ve işadamlarıyla bir araya geldi. Türkiye'nin sadece İstanbul, Ankara ve İzmir'den ibaret olmadığını düşündüklerini belirten Loukakis “Diyarbakır'a geliş nedenimiz iş fırsatlarını yerinde görmek. Diyarbakır'da tüm işadamları dernekleri ile görüşüyoruz. Amacımız iki ülke arasında işbirliği yapabileceğimiz alanları belirlemek.

Diyarbakır konumu ve potansiyeli ile bölgenin en önemli şehri. Ortadoğu ile Orta Asya pazarlarına yakınlığı Diyarbakır'da temaslarda bulunmamıza neden oldu” dedi. Yunanistan'ın son dönemde ekonomik olarak görece daha dengeli olduğunu belirten Loukakis, tarım, tarım makineleri, rüzgar ve hidroelektrik, inşaat ve turizmde yatırım için fırsatlar bulunduğunu söyledi.

45 İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI

Büyükelçilik Ekonomi Müsteşarı Lambis Kounalakis “Son dönemlerde iki ülke arasındaki ticari, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için 45 anlaşma imzalandı. Büyükelçilik olarak ticaretin önündeki engelleri kaldırmak için çalışıyoruz.Tarım, tarıma dayalı sanayi, tohumculuk, yem sanayi, gübre, inşaat ve yapı malzemeleri, alüminyum, plastik sanayi, canlı hayvan konusunda işbirliği yapabiliriz” dedi.

HABERE YORUM KAT