1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yunanistan davasına erteleme
Yunanistan davasına erteleme

Yunanistan davasına erteleme

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye’ye teslim edilmesi ile ilgili Asrın Hukuk Bürosu tarafından Yunanistan aleyhine açılan dava, başlar başlamaz hükümetin talebi doğrultusunda 22 Şubat 2016 tarihine ertelendi.

A+A-

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye’ye teslim edilmesi ile ilgili Yunanistan aleyhine açılan davanın ilk duruşması Yunanistan İlk Derece İdare Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.

Atina'daki Yunanistan İlk Derece İdare Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Öcalan'ın yeğeni ve HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, Asrın Hukuk Bürosu avukatların yanı sıra Öcalan'ın Yunan Avukatı Yiannis Rachiotis katıldı. Ancak duruşma, başlar başlamaz ertelendi. Atina İlk Derece İdare Mahkemesi'nde başlayan dava duruşması, davanın tarafı olan hükümetin talebi doğrultusunda 22 Şubat 2016 tarihine ertelendi. Öcalan'ın avukatlarından Rachiotis'in savunma yapması ile başladı. 


Davanın ertelenmesi üzerine avukatlar ve duruşmayı takip eden HDP Milletvekili Dilek Öcalan, mahkeme binası önünde yaptıkları açıklamalarla verilen karara tepki gösterdi.


Av. Çiçek: Davanın başka yere çekilmesi ahlaksızlık


Açtıkları dava duruşmasının 22 Şubat tarihine ertelenmesi ile komplonun üzerinden 17 yıl geçmiş olacağını dile getiren avukatlarından Cengiz Çiçek, şunları söyledi:

"Sayın Öcalan şahsında bir halkın özgürlük talepleri ertelenmiş durum. Bir halkın özgürlük arayışları ve ortaya çıkan komplonun takipçiliğini yapıyoruz. Bunun sağa sola çekilmesi ahlaksızlıktır. Biz 17 yıldır Öcalan'a yönelik komplonun hukuken takipçiyiz. Açtığımız her türlü davanın tazminat talebi, yasal zorunluluktan ibarettir. Bizim amacımız komplo da yer alan tüm aktör ve devletleri açığa çıkarmak ve bir halka dair önemli bir tarihi kesiti aydınlığı kavuşturmaktır."


Yeğen Öcalan: Davanın açığa kavuşturulmasının birincil sorumlusu Yunan Hükümeti'dir


Verilen erteleme kararında, koalisyon hükümetinde yer alan Syriza'nin de etkisi olduğunu düşündüklerini ifade eden Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan ise bugün hak ve hukuk arayışında oldukları bu davanın ertelenmesini bir ayıp olarak değerlendirdi.


Davanın ertelenmesi komplonun devam etmesi anlamına geldiğini söyleyen Öcalan, "Bu davanın açığa kavuşturulmasının birincil sorumlusu Yunan Hükümeti'dir. İster gizlensin, ister yüzleşilmekten kaçılsın, hiçbir zaman bu ayıptan kurtulmak mümkün değil" diye konuştu,


Öcalan'ın siyasi esir olarak İmralı'da tutulduğu bu insanlık ayıbın artık kurtulunması gerektiğini vurgulayan yeğen Öcalan, dost Yunan halkından taleplerinin bu komplonun açığa çıkarılması olduğunun altını çizdi. Yeğen Öcalan, "Burada bir hak ve hukuk arayışı var. Burada yargılanan bir şahıs değil, Kürt halkı ve onun şahsında yok sayılan diğer halklardır. Ne kadar reddedilse de Kürt halkı vardır ve haklarıyla yaşamak için soruna kadar mücadele edecektir. Bu yüzden de 22 Şubat'a ertelenen bu davada suçluların yargılanmasını istiyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler