1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yunanistan Büyükelçiliği'nden DTSO ziyareti
Yunanistan Büyükelçiliği'nden DTSO ziyareti

Yunanistan Büyükelçiliği'nden DTSO ziyareti

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis, beraberinde ekonomi müsteşarı Lambis Kounalakis ile birlikte Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası –DTSO'ya ziyarette bulunarak yeni yönetimle ekonomik işbirlikleri hakkında sohbette bulundular.

A+A-

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar ile Başkan Yardımcıları Şilan Elmas ve Metin Aslan; diğer yönetim kurulu üyeleri ile birlikte makamda ağırladıkları büyükelçi ve beraberindekilerle Türkiye ile Yunanistan arasında yapılabilecek iş ortaklıklarında Diyarbakır'ın ve Bölgenin rolü hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Diyarbakır'a ilk kez geldiğini belirten Yunan Büyükelçi Kyriakos Loukakis, hangi alanlarda ekonomik işbirlikleri yapılabileceğini, özellikle bölge ile Yunanistan arasında nasıl bir yatırım köprüsü kurulabileceğini incelemek, hangi sektörlerde bunun olanaklı olduğunu görmek ve görüş alış verişinde bulunmak amacıyla geldiklerini dile getirerek, 'Kürt sorununun çözüm sürecine girmesi, barış süreci de önemli bizim için. Barış sürecinin ekonomik gelişmeye katkı sağlayacağını umuyoruz. İşadamlarının gelişiyle başlayacak akın, turizmi de geliştirecektir' dedi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar da, otuz yıllık çatışma ortamından dolayı bölgenin yatırım yüzü görmediğini dile getirerek, 'Artık bölgemiz için yatırım zamanı gelmiştir. İşverenlerimiz barış sürecini en üst seviyede destekliyorlar. Yunanistan'ın ticaretinde turizmin payı biliniyor. Aslında bölgemiz de turizm açısından keşfedilmemiş bir bölgedir.Yatırımcılarınızı bölgemize yönlendirmenizi isteriz. Zira mevcut bir teşvik paketi var ve bir çok anlamda yatırımcı için çok ciddi avantajları var' dedi.

Söz alan yönetim kurulu üyesi Mehmet Tekin de, bölgenin özellikle tarıma dayalı sanayiye ihtiyaç duyduğunu söyleyerek, ağır sanayide de işbirlikleri yapılabileceğini dile getirdi.

ORTAK İŞ ARAŞTIRMALARI SUNUMU

Ziyaretin ardından, Yunanistan heyetince işadamlarına konuyla ilgili detaylı bir sunum yapıldı. Müsteşar ve elçi Lambis Kounalakis'in yaptığı sunum öncesi kısa bir konuşma yapan Ahmet Sayar, Yunan heyetine ve sunuma iştirak eden meclis üyeleri ile Diyarbakır'lı işadamlarına teşekkür ederek, karşılıklı işbirliklerini arttırmak gerektiğini dile getirdi. Büyükelçi Kyriakos Loukakis da, yaptığı kısa konuşmada, 'Bizim için Türkiye sadece İstanbul değil; İzmir, Kayseri, Antep ve elbette Diyarbakır'dır' dedi.

Türkiye – Yunanistan: Ortak İş Araştırmaları başlığıyla yapılan sunumda iki ülkenin ticari ilişkileri hakkında detaylı bilgiler verilerek, Yunanistan'da yatırım yapılabilecek alanlar hakkında bilgiler verildi. İki ülke arasında yapılacak iş ortaklıklarının cazip yanlarına da dikkat çekilen sunumda, işbirliği yapılabilecek potansiyel sektörler olarak; Tarım, Gıda-İçecek, Turizm, İnşaat, Yapı Malzemeleri, Yenilenebilir enerji, Lojistik ve Ulaştırma sektörleri hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Ayrıca Yunanistan'ın dışardan gelen yatırımcıya sağladığı avantajlar hakkında bilgiler verildi.
 

HABERE YORUM KAT