1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yüksekten düşme, akrep ve yılan sokması vakalarında artış
Yüksekten düşme, akrep ve yılan sokması vakalarında artış

Yüksekten düşme, akrep ve yılan sokması vakalarında artış

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde iki ayda yüksekten düşen 188, yılan ve akrep sokması sonucu yaralanan 23 kişi, DÜ'de tedavi altına alındı.

A+A-

Damda yatmanın geleneksel hale geldiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde iki ayda yüksekten düşen 188, yılan ve akrep sokması sonucu yaralanan  23 kişinin Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) tedavi altına alındığı, yüksekten düşen 3 kişinin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı bildirildi.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, yaptığı yazılı açıklamada, yaz mevsiminde damdan düşme korkusunun yaygın olduğu Güneydoğu'da yılan, akrep, arı ve kırsaldaki bazı böcek sokmalarının da tehlikeli olduğunu, çocuklarda ölüme varan sonuçlar doğurduğunu bildirdi.

Bölge hastanesi konumundaki DÜ'ye yüksekten düşme, akrep ve yılan sokması şikayetiyle başvuran hasta sayısında artış yaşandığını kaydeden Alan, iki ayda 211 kişinin yüksekten düşme, yılan ve akrep sokması sonucu DÜ'ye başvurduğunu, yüksekten düşen 188 kişiden 3'ünün ise hayatını kaybettiğini belirtti.

Alan, sıcaklığın gölgede 45 dereceyi bulduğu Güneydoğu'da vatandaşların sıcaktan korunmak için geceleri damlarda yattığına dikkati çekerek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Yılan ve akrep sokması daha çok yaz aylarında, özellikle sıcakların arttığı dönemlerde görülüyor. Daha çok tarlalarda çalışan vatandaşlar bu şikeyetlerle geliyor. Akrep sokması daha çok topraktan yapılmış eski evlerde meydana geliyor. Akrep ve yılan sokmaları daha çok çalışan, hareketli olan insanlarda meydana geldiği görülüyor. Yılan sokmasında tedaviye olay yerinde başlanmasını hastanın 24-48 saat süre ile müşahede altında tutulmasını öneriyoruz. Ayrıca yılan veya akrebin bilgilerinin sağlık ekibine aktarılması da son derece önemli. Bu durumda akrep veya yılanın fotoğrafı da çekilmeli, eğer etkisiz hale getirilmiş ise hekime gösterilmelidir."

-Akrep zehirinin öldürücü etkisi

Prof. Dr. Alan, akrep zehirinin öldürücü özelliğinin olduğuna dikkati çekerek, akrebin kuyruğundaki iğnesinde bu zihiri taşıdığını kaydetti.

Zehirin merkezi sinir sistemi ile kalbe zararlı etkisinin sözkonusu olduğunu ifade eden Alan, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu zehir kimi zaman ölüme sebebiyet verebilir. Akrebin soktuğu yerde ağrı, kızarıklık, yanma ve uyuşukluk olur. Bunun yanında vücutta tükürük bezlerinin salgısının artması, baş ağrısı, kaslarda kasılmalar, idrar, büyük abdest kaçırma ve bazen de felç gibi etkiler görülür. Bu durumda kişi uygun bir sağlık kuruluşuna yetiştirilmelidir. Hasta yürütülmemeli, hareket ettirilmemelidir. Sokulan yerin yukarısı eşarp yada mendille sıkılmalı, ilk birkaç saat sokulan yerin üzerine havluya sarılı buz torbası konulmalıdır. Böylece zehirin emilmesi yavaşlatılmış olur. Sokulan yere amonyak sürmek da faydalıdır. Eğer solunum durması yada zayıflaması olursa ağızdan ağıza yapay solunum yapılmalıdır. Akrep veya yılan sokmalarında bazı vatandaşlar ilkel yöntemlere başvuruyor. Örneğin ısırılan veya sokulan yeri kanatıyor, emiyor veya hastayı kaplıcaya götürüyor. Bu durumlarda yara bazen kangrene de dönüşebiliyor. Bunlar son derece yanlış yöntemler. Bunlardan kaçınmalı, bu durumlarda en seri şekilde, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır."

HABERE YORUM KAT