1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Yüksekova'da 80 Tankla Operasyon Hazırlığı
Yüksekova'da 80 Tankla Operasyon Hazırlığı

Yüksekova'da 80 Tankla Operasyon Hazırlığı

Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde operasyon hazırlığı başladı. Haberi duyan vatandaşlar şehri terk ederken dün ilçeye 80 tank getirildi.

A+A-

Diyarbakır'ın Sur, Şırnak'ın Cizre, Silopi, İdil, Mardin'in Dargeçit ve Nusaybin ilçelerinde bir süredir devam eden operasyonların tamamlanmasının ardından gözler Hakkâri'nin Yüksekova ilçesine çevrildi.

 

Yüzlerce hendek ve barikatın bulunduğu ilçede zaman zaman operasyonlar yapılırken, çok sayıda vatandaş da evlerini terk ederek uzak köylerdeki yakınlarının yanına, Van'a ve Hakkâri'ye göç etti. Önceki akşam saat 21.00 sularında yaklaşık 80 tankın getirildiği ilçede, giriş ve çıkışlar da dün öğle saatlerinden itibaren kontrol altına alındı. Kirpi ve panzer tipi zırhlı araçlarla kontrol noktaları oluşturan güvenlik güçleri, Van ve Esendere yönünden gelen araçların kontrollü şekilde ilçeye girmelerine izin veriyor. Şemdinli ve Dağlıca bölgesinden gelen araçların ise geçişine izin verilmiyor. Yüksekova ve Şemdinli'de de yoğun tedbirler alındığı görüldü.

İÇİŞLERİ BAKANI ALA OPERASYONU DOĞRULADI

Ankara'da, Güneydoğu'daki operasyonlara ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplayan İçişleri Bakanı Efkan Ala, Yüksekova'da operasyon başlatılacağı haberleri doğruladı. Bugüne kadar 8 ilçenin PKK'lılardan temizlendiğini belirten Ala özetle şunları kaydetti:

“Nerede barikat varsa temizlenecek. Hazırlık yaptıktan sonra operasyonlara başlıyoruz. Türkiye bir kararlılık içerisinde. 8 ilçe temizlendi. Yüksekova'da, Şırnak merkezde ve Nusaybin'de bazı mahallelerde yine çukurlar var, bariyerler var. Aldığımız bilgiler, orada yine bombalama tuzaklarının kurulduğunu gösteriyor. Dolayısıyla oralarda da o temizlikler yapılacak. Vatandaşımızın daha rahat hayatını sürdürebileceği ortamlar sağlanarak vatandaşlarımıza sunulacaktır. Bir iki gün öncesinden, bazen yarım gün öncesinden operasyon yapılma anı yerel yöneticiler tarafından vatandaşlarımıza bildirilmektedir. Şırnak il merkezi ve diğer iki ilçemizde de aynı yöntemle, vatandaşlara yarım gün, bir gün öncesinden, sokağa çıkma yasağı da ilan edilerek durum bildirilecek.”

OKULLARA ASKERLER YERLEŞTİ

Binlerce ailenin göç ettiği Yüksekova'da birçok okulda da eğitim verilemiyor. Kapsamlı operasyon hazırlıklarını yapıldığı ilçede bazı okulların operasyonlarda kullanılacağı belirtildi. Yüksekova'nın girişinde bulunan Yeni Mahalledeki Ahmedî Hani, Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi, Anadolu Şemsettin Onay Lisesi, Kız Meslek Lisesi ile İstanbul İMKB ilk ve Orta Okulu'na özel eğitimli asker ve polisler yerleştirildi. Okulların çevresine ise zırhlı araçlar konuşlandırıldı.

 

(Global Haber)

HABERE YORUM KAT