1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yüksekova ve Beytüşşebap ilçelerine yardım eli
Yüksekova ve Beytüşşebap ilçelerine yardım eli

Yüksekova ve Beytüşşebap ilçelerine yardım eli

Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği'nin (GABB) "Bir belde var uzakta" kampanyası kapsamında Beytüşşebap Belediyesi’ne alınan itfaiye arazoz aracı ve Yüksekova Belediyesi’ne verilen çöp konteynırları Birlik Başkanı Osman Baydemir tarafından t

A+A-

GABB’ın "Bir belde var uzakta" kampanyası çerçevesinde Şırnak’ın Beytüşşebap Belediyesi’ne alınan bir itfaiye arazoz aracı ve Hakkari'nin Yüksekova Belediyesi'ne verilen 70 adet çöp konteynırı Büyükşehir Belediyesi Konukevi önünde törenle teslim edildi. Törene Osman Baydemir, Beytüşşebap Belediye Başkanı Faik Dursun, Yüksekova Belediye Başkanı Salih Yıldız ile Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları katıldı. Törende konuşan Baydemir, GABB'ın amacı yönünde ilerlediğini ve Türkiye’nin en ücra yerinde olan üstelik bir tane dahi itfaiye aracı olmayan Beytüşşebap’a verilecek hediyenin onur verici olduğunu ifade etti. Dünyada yerel yönetim yapıları incelendiğinde demokratik, katılımcı ve merkezi yapıya bağımlı olmayan özerk yapılar olduklarının görüldüğünü kaydeden Baydemir, “Bu bağlamda en önemli görevleri belediye birlikleri üstlenmiştir. Bu özerk yapılar bulundukları kentleri veya şehirlerin problemlerini merkezi yapının denetimi altında değil, yerel bileşenler ve yerel halk ile birlikte çözme mekanizması geliştirmektedir" dedi. Baydemir, Türkiye'deki yerel yönetimleri ise öteden beri hem idari hem de mali açıdan güçlü bir merkezi bürokrasiye bağımlı olarak çalışma yürüttüğüne dikkat çekerek, son yıllarda uygulanmaya konulan yerel yönetimler reform programı çerçevesinde bazı iyileştirmeler yapılmaya çalışılmakta fakat yine de yetersiz kalınmakta olduğunu ifade etti.

TBB GABB’ı örnek alsın'

Törende Baydemir'e bir plaket veren Yüksekova Belediye Başkanı Yıldız, AKP Hükümeti'nin her konuda DTP'li belediyeleri örnek alması gerektiğini söyleyerek, "AKP Hükümeti haksızlık yaparak sürekli haklı çıkmaya çalışıyor. Bizim gibi geri planda kalmış belediyeler ise özellikle bu dönemde zor durumlar yaşamakta" dedi. Törende Baydemir'e plaket veren Beytüşşebap Belediye Başkanı Dursun da, Baydemir’e teşekkür ederken Türkiye Belediyeler Birliği'nin de GABB'ı örnek alarak kendi belediyeleri gibi küçük belediyelere yardım etmesi gerektiğini fakat böyle bir şeyin olmadığını vurguladı.