1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yüksek'in gözaltı süresi uzatıldı
Yüksek'in gözaltı süresi uzatıldı

Yüksek'in gözaltı süresi uzatıldı

Yaptığı basın açıklamaları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in gözaltı süresi 24 saat daha uzatıldı.

A+A-

DBP'li belediye eşbaşkanları, HDP ve DBP tarafından düzenlenen açıklamada konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Siyasi partileri papağana çevirmek istiyorlar, tıpkı basına yaptıkları gibi. Buna demokrasi mi diyeceksiniz?” diyerek tepki gösterdi.
 
DBP'li belediye eşbaşkanları, HDP ve DBP yöneticileri ile kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in gözaltına alınmasını Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde yaptıkları açıklamayla protesto etti.
 
Açıklamada konuşan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Salih Yıldız, siyasi soykırım operasyonlarına maruz kalan partilerinin yüzlerce encümeni, belediye eşbaşkanı, il, ilçe başkanlarının tutuklu bulunduğuna dikkat çekti. Yaklaşık 200 DBP'linin tutuklu bulunduğu bilgisi veren Yıldız, “Bugün Türkiye'de AKP hükümeti 'Bizden izinsiz bir ağaç bile dikilemez, siyaseti de bize göre yapacaksınız' diyor. 'Ya boyun eğeceksiniz, ya da baş vereceksiniz' diyor. Bu güne kadar boyun eğmedik, onurumuzla siyaset yürüttük" dedi.
 
Kışanak: Yüksek kurallara aykırı gözaltına alındı
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak da Kamuran Yüksek'in kanunsuz ve demokrasinin bütün kurallarına aykırı bir şekilde gözaltına alındığını öne sürdü.

Kışanak, siyasi partilerin iktidarın yedeği haline getirilmeye çalışıldığını söyleyerek, “Siyasi partileri papağana çevirmek istiyorlar, tıpkı basına yaptıkları gibi. Buna demokrasi mi diyeceksiniz? Bunlar demokrasi iddiasında olan bir rejimde kabul edilecek durumlar değil” diye konuştu.
 
Öte yandan gözaltı süresi uzatılan Kamuran Yüksek'in İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri devam ediyor.

(Baver Değer)

HABERE YORUM KAT