1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yüksekdağ: Can koruyan bir devlet yok, can alan bir devlet var
Yüksekdağ: Can koruyan bir devlet yok, can alan bir devlet var

Yüksekdağ: Can koruyan bir devlet yok, can alan bir devlet var

HDP HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, kendilerine yönelik müdahaleye sert tepki göstererek, “Öldürecekseniz beni öldürün" diyerek yaşananlara isyan etti.

A+A-

Yüksekdağ, “Can koruyan bir devlet yok, can alan bir devlet var” dedi. İlçede bulunan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da “Bölgedeki savaş hepimiz yakar, herkes bunun altında kalır. Başta hükümet olmak üzere herkes aklını başına alsın" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 13 gündür sokağa çıkma yasağının olduğu Silvan’da yaptığı açıklama ile yasağa sert tepki gösterdi. "Öldürecekseniz beni öldürün" diyerek yaşananlara isyan eden Yüksekdağ, "Saraydan talimatları verdiler. Buradan ölümüzü çıkarmak için değil mi? Kandan kına yaksınlar savaş sevdalıları, ölüm sevdalıları. Kandan kına yaksınlar, buradayız, hiçbir bir yere gitmiyoruz. Patır patır insanları öldürüyorsunuz gözümüzün önünde. Bu Türkiye, bu memleket sadece sizin mi?" diye konuştu. 

‘Can koruyan bir devlet yok, can alan bir devlet var’

Silvan halkının yanında olduklarına ifade eden Yüksekdağ, "İnsanların hiçbir can güvenliği yok. Burada can koruyan bir devlet yok, can alan bir devlet var. Halka savaş açan bir devlet var" dedi. Tüm yoğun saldırılara karşı halkın direndiğini ifade eden Yüksekdağ, "Kimse yalan söylemesin, çamur atmasın. Burada bir hendek savaşı yok bir halk savaşı var. Halkımızın onuruyla öz gücüyle ortaya koyduğu bir direniş var" dedi. Kana batmış bir iktidarın geleceğinin olmadığını söyleyen Yüksekdağ, barış diyen bir halkın kanla bastırmaya çalışan bir iktidarın hiç bir şekilde olurunun olmadığını ifade etti. İktidar darbesine boyun eğmeyeceklerinin altını çizen Yüksekdağ sözlerine şöyle devam etti; "Bugün ülkeyi 80 darbesinden beter yaptılar. Demokratik iradeyi ayaklar altına aldılar. Ordu darbe yaptığında siyasiler çeketlerini bile almadan gittiler, ama biz gitmeyeceğiz. Biz onlar kadar yüzsüz değiliz, hiç bir yere gitmeyeceğiz. Sanmasınlarki bunların bu zulüm saltanatı karşısında milyonlar harrekete geçmeyecek. Yarın milyonlar bu diktaröre karşı harekete geçecek." 

‘Pusuya düşürüldük’

Yüksekdağ, "Sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağının olduğu mahallerde çeteler tarafından pusuya düşürüldük. Bütün bir cadedde boyunca yürüdük mahalleye girdiğimizde binlerce insan ve temsilcileri olarak yaylım ateşine tutulduk. Bunlar kalleş ve pusu çeteleridir. Ne yaparlarsa yapsınlar bu iktidar halkın demokratik istediği karşısında başaramayacak" dedi.  "Bu ülkede katiller varsa kanla iktidar olmak isteyenler varsa cesur insanlar da var" diyen Yüksekdağ, "11 gün boyunca bu kent dimdik ayakta durdu. Biz bu toprağın evlatlarına sonuna kadar güvendik ve güveniyoruz. Bu zulmü hep birlikte aşacağız" dedi.
 
Taş: Herkes aklını başına alsın
 
İlçede bulunan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, AKP rejiminin suç işlediğini söyleyerek, "Türkiye devleti, İsrail'in Filistin'e uygulamadığını bugün Silvan'da Kürt halkına uyguluyor. Bunu protesto ediyoruz. Barış istiyoruz artık. Operasyonların son bulup, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını, Dolmabahçe Mutabakatına dönülmesini istiyoruz. Yoksa bölgedeki savaş hepimiz yakar, herkes bunun altında kalır. Başta hükümet olmak üzere herkes aklını başına alsın" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler