1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yüksekdağ: Bütün adalet terazileri darmadağın ediliyor
Yüksekdağ: Bütün adalet terazileri darmadağın ediliyor

Yüksekdağ: Bütün adalet terazileri darmadağın ediliyor

Diyarbakır Barosu'nu ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Tahir Elçi'nin katledilmeden önce zulmün o zamanki adresi olan Silvan’da karşılaştıklarını belirterek, "Silvan'da iki gün gördüm ve birlikteydik.

A+A-

Silvan'da sağ kurtulabildi. Bizlerde sağ çıktık. Ama zulüm bitmiyor. Sürekli yer değişiyor. Bu sefer kursunlar hedefini buldu. Barış katledildi. Geride bıraktığımız süreç içerisinde bütün adalet terazilerinin darmadağın edildiği bir durumu yaşıyoruz” dedi.


Diyarbakır'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ve beraberindekiler, geçtiğimiz yıl Kobanê'de yaşamını yitiren YPJ savaşçısı Bircan Doğan'ın (Jiyan Berxwedan) Sur'a bağlı Çarıklı Mahallesi'nde bulunan ailesinin evine yaptığı ziyaretin ardından Diyarbakır Barosu ve Tarih Elçi'nin eşi Türkan Elçi'ye taziye ziyaretinde bulundu. Yüksekdağ ve beraberindeki heyet, Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen ve baro yönetimi tarafından karşılandı.


Ziyarette Tahir Elçi’nin odasını ziyaret eden Yüksekdağ, duygulu anlar yaşadı. Elçi'nin anı defterine duygularını aktaran Yuksekdağ, "En son kuşatılmış bir kentin sokaklarında, Silvan'da karşılaşmıştık seninle…Yine kuşatılmış başka bir kentin sokaklarında ölümsüzlüğe yürüdün. Amed Sur'da. Her yerde barışın elçisi, cesaretin temsilcisi oldun. Evet barış, cesaret ister. Güle güle barışın cesur elçisi” ifadelerine yer verdi.
 
 ‘Bütün adalet terazilerinin darmadağın edildiği bir durumu yaşıyoruz’


Diyarbakır Barosu'nda basına konuşan Yüksekdağ, Elçi'nin katledilmesinin üzerinden 18 gün geçmesine rağmen bir gelişmenin olmadığını belirtti. Yüksekdağ, "Elçi'nin bize devrettiği görevin ne kadar hayati olduğunu hatırladım. Onun gibi insanlar olmasa adalete olan güvenimiz de olmayacak. Gerek barodaki yeri ve bıraktığı boşluk hissediliyor. Gerekse de Türkiye'deki barış ve demokrasi mücadelesinde bıraktığı boşluk hissediliyor. Bugün Elçi'nin bize bıraktığı görevi ve boşluğunu ne kadar önemli ve hayati önem taşıdığını hatırladım ve hatırlatmak istedim. Tahir Elçi ve onun gibi insanlar olmazsa, adaletin terazisi ve adalete duyduğumuz ve güven de olmayacak. Geride bıraktığımız süreç içerisinde bütün adalet terazilerinin darmadağın edildiği bir durumu yaşıyoruz" dedi.
 
 
 'Kürt halkı göçe zorlanıyor'
 
 
Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde tanklar eşliğinde gerçekleştirilen operasyonlara değinen Yüksekdağ, şöyle devam etti: "Bütün dünya ve bu zulmü reva görenler çok iyi biliyor ki, bu ‘pkk'ya’ karşı bir operasyon hareketi değildir. Bu artık etnik temizlik ve soykırım hareketine dönüşmüştür. Kürt halkını soykırımdan geçirme, göçe, yer değiştirmeye mecbur bırakma ve onu evinde odasında, mutfağında, sokağında, kapısının önünde dahi kendi kaderine ve kendi iradesine bırakmama operasyonudur. Halkın, insanların yaşam alanlarına tanklarla, toplarla, tüfeklerle girerek bu talebi yok sayamazsınız."


‘Zulüm sürekli yer değiştiriyor’
 
 
Elçi'nin hiçbir zaman kendi kabuğuna çekilmediğini dile getiren Yüksekdağ, “Bütün kuşatılmış kentlerde Elçi'nin yüzünü görebilirsiniz” diye belirtti. Yüksekdağ, "Silvan'da o cesaretle gelmişti. O zor iki günde onu gördüm ve birlikteydik. Silvan'da sağ kurtulabildi. Bizlerde sağ çıktık. Ama zulüm bitmiyor. Sürekli yer değişiyor. Sur'da tam orta yerinde tarihi savunmak için aynı cesaretle yer alıyordu. Bu sefer kursunlar hedefini buldu. Ve Tahir Elçi katledildi gözümüzün önünde, kameralar önünde. Barış katledildi. Bugün yine Sur duvarları dövülüyor. İnsanlar katlediliyor" şeklinde konuştu.
 
 
Yapılan konuşmanın ardından görüşme basına kapalı devam etti. Görüşmenin ardından Yüksekdağ ve beraberindeki heyet, Elçi'nin eşi Türkan Elçi'ye taziye ziyaretinde bulundu. Elçi'nin eşine taziye ziyaretinin ardından Yüksekdağ'ın programı son buldu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler