1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yüksekdağ Arınç'a yanıt verdi
Yüksekdağ Arınç'a yanıt verdi

Yüksekdağ Arınç'a yanıt verdi

HDP Eşgenel Başkanı Figen Yüksekdağ, Suruç katliamında yaralı olarak kurtulan Çağla Seven'i kaldığı hastanede ziyaret etti.

A+A-

Yüksekdağ, katliamın ardından HDP'yi hedef gösteren ve "Neden orada HDP'liler yoktu" diyen Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı eleştirerek, "Eğer benim canımı alıp gençlerin yakasından düşeceklerse alın canımı" dedi.


HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Suruç'taki katliamda yaralı olarak kurtulan ve tedavisi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde süren doktor Çağla Seven'i ziyaret etti. Yüksekdağ'a, HDP İstanbul Milletvekilleri Sezai Temelli ve Garo Paylan ile HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ayşe Erdem'in yanı sıra HDP'li yöneticiler de eşlik etti.

Seven'i kaldığı yoğun bakım ünitesinde ziyaret eden ve ailesine geçmiş olsun dileklerinde bulunan Yüksekdağ, ziyaret sonrası, Seven'in sağlık durumu hakkında bilgi verdi ve hükümet tarafından HDP'yi hedef gösterici açıklamalarla ilgili konuştu. Yüksekdağ, Seven'in doktorlarından aldıkları bilgiye göre tedaviye yanıt verdiğini ve tedavisinin olumlu bir seyir izlediğini söyledi. Yüksekdağ, katliamda yaralanan 8 kişinin sağlık durumunun ise hala kritik olduğuna dikkat çekti.
 
'Kobanê'nin yaralarını sarmak için yola çıkmışlardı'


SGDF'lilerin büyük insanlık değerleri için yola çıktıklarını hatırlatan Yüksekdağ, gençlerin Kobanê'nin yaralarını sarmak için yola çıktıklarını ama alçakça bir saldırı ile karşılaştıklarını belirtti. Yaşamını yitiren gençlerin mücadelelerinin amacına ulaşmasının insani bir görev olduğunu vurgulayan Yüksekdağ, yurttaşlara barış, demokrasi ve dayanışma değerleri etrafında bir araya gelme çağrısında bulundu.


Türkiye toplumunun, bütün Ortadoğu halklarına saldıran IŞİD çetesinin vahşet saldırıları karşısında yüreğini birleştirmesi gerektiğini belirten Yükekdağ, "Eğer bugün bu gençlere bu gençlerin değerlerine ve isteklerine sahip çıkmazsak yarın belki de bu karanlık, sahip çıkacağımız tek bir aydınlık alan bırakmayacak. Dar siyasi çıkarlardan ve dar siyasi pencereden kendi siyasi iktidar hırsından bakmaması gerekiyor. Karşısındakini ötekileştirerek hiçbir etkiye ve tepkiye tahammül göstermeyerek gerilim yaratma siyasetinden bu iktidarın vazgeçmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.
 
'Onlar Türkiye'nin ve insanlığın can simidi'


Yüksekdağ, siyasi iktidarın her şeyden önce gençlere karşı saygılı olması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'nin bu gençlerin etrafında barış ve demokrasi kardeşlik değerleri etrafında buluşmasının çok önemli olduğunu söyledi. Yüksekdağ, "Onlar Türkiye'nin ve insanlığın can simidi barış demokrasi ve dayanışma temelleridir. Onlar bu istekleri söylerken katledildiler. Onların isteklerini de bütün Türkiye halkları olarak yerine getirme görevi ve sorumluluğuyla yüz yüzeyiz" diye kaydetti.
 
'Artık bu ölümler iklimini aşmak zorundayız'


Yüksekdağ, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Ceylanpınar'da 2 polisin öldürülmesinin ardından "HDP'nin şiddete yeterli tepkiyi vermemekle" eleştirilmesine ilişkin sorusuna Yüksekdağ, "Yanlış ve yersiz değerlendirmeler" diyerek yanıtladı. Saldırıları ve cinayetleri doğru bulmadıklarını ifade ettiklerini hatırlatan Yüksekdağ, "Artık bu ölümler iklimini aşmak zorundayız bütün Türkiye toplumu olarak. Biz bunun yoluna işaret ettik ve bu da barış dilini kullanmakla olur. Ölüm ve çatışmanın karşısına barışçıl demokratik siyaseti koymakla olur. Yıllardan beri yapılamayan şey işte budur. Bunlar, çok yanlış vicdansız, insafsız değerlendirmelerdir.

Yıllar boyunca canımızdan can koptu, nice gençlerimizi toprağa verdik. Hep barış ve demokrasi dedik. Şiddetsiz bir demokrasi alanı inşa etmek için direndik. Biz Türkiye halklarına söz verdik. Ama bu sabrın ve tevekküllün kötüye kullanılmaması, zayıflık olarak görülmemesi gerekir. Böyle bir eleştiri yapan hiç elini vicdanına koydu mu acaba?" dedi.
 
'Eğer benim canımı alıp gençlerin yakasından düşeceklerse alın canımı'


Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Ölenlerin arasında ne belediyeden bir yetkili var, ne de HDP il ve ilçe yöneticileri var" sözlerini de eleştiren Yüksekdağ, "Dün, hükümet çıkıp 'siz niye ölmediniz' dedi. Bu artık hiçbir vicdanla hiçbir kelimeyle izah edilemeyecek kadar kötücül bir zihniyetin dışa vurumudur. 'Siz niye ölmediniz?' diyerek bizleri gençleri ölüme göndermekle suçladı. Gençlerin ölümünün engellemesi gereken merkezler, bizleri 'niye ölmediniz, eğer ölmediyseniz, katli sizsiniz' diye itham ettiler.

Bu şekilde hedef gösteriliyoruz. Dün de söyledim, eğer benim canımı alıp gençlerin yakasından düşeceklerse alın ve gençlerin canının almaktan vazgeçin. Alacaklarsa buyursunlar bizim canımız ortada. Hükümet yetkilisi, bir partinin eş genel başkanına gençler yerine siz neden ölmediniz diyorsa, bu artık onlar cephesinden her şeyin şirazeden çıktığını gösteriyor" şeklinde konuştu.
Kötü dış politikanın, sorumsuz ülke yönetiminin bütün kaos ve tehlike sürecinin önünü açtığını kaydeden Yüksekdağ, "Hala IŞİD'e karşı ciddi bir mücadele programı ortaya koymasını bekliyoruz.

Çıkıp bize kel alaka hedef saptırmaya dönük çağrılar yapıyorlar, ama ne yapmaları gerektiğini çok iyi biliyorlar. Bu şiddet ve terör yapılanmasına karşı siyasi iktidarın kapsamlı bir program geliştirmesi gerekir. Her türlü bilgi, belge, yönlendirici mevcut. Ve bunların peşinden gitmesi gerekiyor. Ve her şeyden önce de o Suriye'nin Kuzeyi olarak hedef gösterdiği topraklardaki halklarımızın Türkiye halklarının kardeşi olduğunu kabul etmeleri gerekiyor.

Kobane ve Rojava halkları, Türkiye halklarının kardeşidir bizim huzurumuzun güvencesidir. Bizim barışımızın güvencesidir. Gençler de bunu hatırlatmak istediler. Kobane'de yaşanan gelişmeler beni ilgilendirir dedi. Yani, siyasi iktidarın demediğini dedi. Bunu cezasını da katledilerek ödediler. Ama artık Türkiye'de ve bölgede de barışın ve demokratik çözümün önü açılsın istiyoruz. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz. O çocuklara söz verdik, o sözü yerine getireceğiz" diye konuştu.
 
'CHP'nin Meclis'e Suruç için önerge verecek olması güzel'


CHP'nin Meclis'i Suruç gündemi ile acil toplanmaya çağırmasını ise "hayırlı" olarak yorumlayan Yüksekdağ, "Türkiye'de böyle bir olay yaşandıktan sonra Meclis, hiçbir şey olmamış gibi davranamazdı. Bu nedenle, önergede yeterlilik sayısına ulaşılmış olması oldukça memnuniyet verici. En doğru olan yapılmış" dedi.


Yüksekdağ ve beraberindekiler, ardından Suruç katliamında yaralanan ve tedavisine İstanbul'da devam edilen Güneş Erzurumluoğlu'nu ziyaret etmek için Göztepe Medical Park Hastanesi'ne geçti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler