1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yüksek: Müzakere başlamasa Türkiye savaşa sürüklenir
Yüksek: Müzakere başlamasa Türkiye savaşa sürüklenir

Yüksek: Müzakere başlamasa Türkiye savaşa sürüklenir

PM toplantısında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, AKP politikalarının büyük Türkiye kardeşliği önünde engel oluşturduğunu belirtti.

A+A-

 İmralı tecridine dikkat çeken Yüksek, "Sayın Öcalan ile direk müzakereler başlatılmalıdır. Aksi halde AKP hükümeti Türkiye'yi bir savaşa sürükleyecektir" dedi.

Demokratik Toplum Partisi (DBP) PM üyeleri, partinin eş genel başkanları Kamuran Yüksek ve Emine Ayna'nın başkanlığında Kayapınar Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda toplandı. Toplantıya, Kobanê'ye destek amaçlı Suruç'ta sınırın sıfır noktasında tutulan direniş nöbetinde askerin saldırısında ağır yaralanan ve uzun süredir tedavi gören PM üyesi Semra Demir de katıldı. Toplantıda konuşan DBP Eş Genel Başkanı Yüksek, Türkiye'nin Ortadoğu'daki savaş çemberine çekilmek istendiğini ve herkesin buna karşı tutum sergilemesi gerektiğini söyledi.

'AKP büyük Türkiye kardeşliği önünde engel'

Türkiye'nin Rojava'ya dönük stratejisinin başından beri yanlışlarla dolu olduğunu belirten Yüksek, "Türkiye'nin bu stratejisi bizim büyük Türkiye kardeşliği önünde engel oluyor. Erdoğan ve AKP hükümetinin yürüttüğü politikalar bu kardeşlik önündeki en büyük engel oluyor. Türkiye'nin savaşa değil barışa ihtiyacı vardır. Savaşta sadece Erdoğan ve AKP değil, bütün halklar kaybedecektir" dedi. 

'Öcalan ile direk müzakere başlatılmalı'

"PYD Suriye'de etnik temizlik yapıyor" iddialarına cevap veren Yüksek, "Türkiye bir heyet gönderip, Girê Spî ve Kobanê'de bir etnik temizliğin yapılıp yapılmadığını araştırsın. PYD, orada Türkmen, Arap ve Kürtleri beraber koruyor. Bunun Türkiye halklarına anlatılması lazım" şeklinde konuştu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecritle 21'inci yüzyılda Ortadoğu barışına engel olunmak istenildiğini vurgulayan Yüksek, "Sayın Öcalan ile direk müzakerelerin başlatılması gerekir. Meclis ve kurulacak olan yeni hükümet buna dönük çalışmalar yürütmelidir. Aksi halde AKP hükümeti Türkiye'yi bir savaşa sürükleyecektir. Sayın Öcalan'ın özgürlüğünün bütün demokratik kurumların gündeminde olması gerekmektedir" dedi. 

DBP kongreye gidiyor 

AKP hükümetinin 7 Haziran seçimlerinde tabela partisi olduğunu ve halkın kendi kendini yönetme iradesinin ortaya çıktığını belirten Yüksek, "Bizlerde halkın bu yönlü talebine cevap olabilmek için örgütlü kurumlarımızı gözden geçirip, kuracağımız komün ve kooperatiflerle halkın öz yönetiminin önünü açacağız. Yeni döneme daha iyi öncülük edebilmek partimizin 45 gün içerisinde bir kongre yapma ihtiyacını açığa çıktığını belirtmeliyiz" dedi. 

Toplantı Yüksek'in konuşmasının ardından basına kapalı devam etti.

HABERE YORUM KAT