1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yüksek: Diyarbakır halkı ayakta olmalı
Yüksek: Diyarbakır halkı ayakta olmalı

Yüksek: Diyarbakır halkı ayakta olmalı

Sur ve Cizre’de yapılan polis operasyonlarına karşı DBP binası önünde toplanan yurttaşlara seslenen DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, “Bizim halklarla sorunumuz yok.

A+A-

Bizim ceberut hükümetle, katil devletle sorunumuz var. Ne istiyoruz ki tankla, toplarla kentlerimizi yıkıyorlar. Demokrasi istiyoruz, özgürlük istiyoruz. Artık Ankara’dan yönetilmek istemiyoruz. Bütün suçumuz budur” diyerek, Diyarbakır halkına ayakta olmaya çağırdı.
 
 DİYARBKIR’ın Sur ve Şırnak’ın Cizre ilçelerinde yaşanan saldırıları protesto etmek için DBP Diyarbakır il binasında binlerce yurttaş toplandı. DTK, DBP, HDP ve KJA öncülüğünde toplanan yurttaşlar, sloganları atarak yürüyüşe geçti. DBP Eş Genel Başaknı Kamuran Yüksek’in de katıldığı yürüyüş, çok sayıda TOMA ve zırhlı araçla il binasını ablukaya alan polislerin engeline takıldı. Yapılan tüm görüşmelere rağmen polis yurttaşların yürüyüşüne izin vermedi.
Daha sonra kitleye bir açıklama yapan DBP İl Başkanı Ali Şimşek, halkın direnişinin saldırıları kıracağını belirtti. Şimşek, kitleye seslenerek, Sur halkıyla dayanışmak için Sur’a yürüyeceklerini söyledi.
 
‘Demokrasi istiyoruz, özgürlük istiyoruz’


DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek de yaptığı konuşmada, savaşın tek sorumlusunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti olduğunu söyledi. “Bu ülkede bir kez daha kan akmasına yol açan ve halkımızı katletmeye çalışan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetidir. Onlarca insanın ölümüne neden olanlar bunlardır” diyen Yüksek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim halklarla sorunumuz yok. Bizim ceberut hükümetle, katil devletle sorunumuz var. Ne istiyoruz ki tankla, toplarla kentlerimizi yıkıyorlar. Demokrasi istiyoruz, özgürlük istiyoruz. Artık Ankara’dan yönetilmek istemiyoruz. Bütün suçumuz budur. Biz yerel demokrasi geliştirmek istiyoruz. Ankara’nın atamış olduğu bir kişiyle yönetilmek istemiyoruz. Bir kişi baskıdır, zulümdür, katliamdır. Seçilmişlerle yönetilmek istiyoruz.”
 
‘Diyarbakır halkı ayakta olmalı’


Yüksek’in, “Bu sistemin değişmesini istiyor musunuz” ve “Rejim değişsin mi” sorularına kitle hep bir ağızdan “Evet” yanıtı verdi. Halkın kendi kendini yönettiği bir sistem istediklerini vurgulayan Yüksek, “Halkın kendi kendini yönetmesini ve demokrasi istediğimiz için tanklarla, toplarla vuruluyoruz. Yanlış ve kötü bir şey istemiyoruz. Tüm Türkiye için istiyoruz. Biz fedakarlık yapıyoruz, bütün toplumlar özgürleşsin diye. Bugün katlettiklerinizin yarın heykellerini dikeceğiz. Bu kavga halkın ve hükümetin kavgasıdır. Diyarbakır halkı ayakta olmalıdır. Bir heyet olarak Sur’a gideceğiz. Yeni ölümler olmasın diye rol olmaya çalışacağız. Sizler de evlerde, sokaklarda duyarlı olun. Özgür ve demokrasi mücadelesi kazanacaktır” dedi.


Açıklamanın ardından yürüyüşe geçen gruba, polis ekipleri izinsiz olduğu gerekçesiyle yürüyüşe izin verilmedi. Bunun üzerine il binası önünde basın açıklaması yapan grup 20 ve 30 kişilik kalabalık gruplar halinde yürümeye başlayınca polis ekipleri tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Müdahalenin ardından Polis ile göstericiler arasında Turgut Özal Bulvarı’nda çatışma yaşandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler