1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yüksek cezaevinden aday olacak
Yüksek cezaevinden aday olacak

Yüksek cezaevinden aday olacak

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 28 Mayıs’ta Ankara’da yapılacak Olağanüstü Kongresi’ne sayılı günler kalırken, Eş Genel Başkan Kamuran Yüksek’in tutuklanması kongreyi sekteye uğratma girişimi olarak yorumlandı.

A+A-

DBP’nin büyük değişim ve dönüşüm ön gördüğü kongrenin hazırlıkları devam ederken, kongreye ilişkin DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Salih Yıldız ile görüştük. Yıldız, “Partilerine dönük tüm saldırı, tutuklama, gözaltı ve imha saldırılarına rağmen büyük bir umutla değişimle, dönüşümle kongreye gideceklerini” söyledi.
 
“21 BELEDİYE BAŞKANIMIZ TUTUKLANDI”
 
Bölgede yürütülen politikalara paralel DBP’nin üzerinde de büyük bir baskının olduğunu savunan Yıldız, gençlik, kadın örgütlemeleri, il eşbaşkanları, belediye eşbaşkanları, PM üyeleri ve binlerce üyelerinin gözaltına alındığını kaydetti. Şimdiye kadar 5 bin 600 kişi gözaltına alındığını, bin 200’e yakın kişinin de tutuklandığı bilgisi veren Yıldız, “KCK” davalarında 10 bin kişinin tutuklandığını, o günün de Kürt halkının iradesine dönük bir saldırı olduğunu ifade etti. Bölgede 106 belediye kazanmış güçlü bir parti olduklarını dile getiren Yıldız, ancak şimdiye kadar 21 belediye eşbaşkanının tutuklandığını, 18 belediye eşbaşkanının görevinden uzaklaştırıldığını, 21 PM üyelerinin tutuklandığını ve 49 PM üyelerinin arandığını kaydetti. Yıldız, tüm bunlar yan yana getirildiğinde Kürtlerin güçlü duruşunu kırmaya çalışıldığını dile getirdi.
 
“YÜKSEK’İN TUTUKLANMASI BİR TEHDİTTİR”
 
Kamuran Yüksek’in apar topar gözaltına alınmasını ve tutanaklarda K.Y. olarak belirtilmesini kabul edilemez bulan Yıldız, baskı ve sindirme politikalarının sadece Yüksek’e yapılmadığını, Kürt halkının iradesine yapıldığının altını çizdi. Yıldız, “Yüksek’in tutuklanması Kürt halkına ve HDP’lilere dönük bir tehdittir. Görevi ve sorumluluğu bilinmesine rağmen DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’in ismini K.Y. olarak kullanan zihniyet, dokunmazlık tehditleriyle Selahattin Demirtaş’ı da S.D. olarak görmek istiyorlar. Ancak tüm bunlara karşı büyük bir direniş ve mücadeleyle karşı duracağız” diye konuştu.
 
“DİRENİŞİ DAHA DA BÜYÜTECEĞİZ”
 
DBP kongresine sayılı gönler kalırken Yüksek’in tutuklanması partilerine dönük özel yönelimlerin olduğunu unutmamak gerektiğini söyleyen Yıldız, tutuklamayla mücadelelerini sabote etmek, direnişlerinden geri adım attırmak istendiğini, ancak asla mücadeleden vazgeçmeyeceklerini, direnişi her geçen gün daha da büyüteceklerini vurguladı. Yüksek’in tutuklanmasıyla hiçbir şekilde kongre hazırlıklarında bir aksatma olmağını, hatta daha büyük bir özveriyle hazırlıklarını sürdürdüklerini aktaran Yıldız, “Kongreye sayılı günler kaldı, eş genel başkanımız tutuklandı. Ancak biz hem komisyonda aldığımız kararla hem de halkımızın yoğun istekleri üzerine 28 Mayıs’ta yapacağımız kongrede DBP Eş Genel Başkan adayımız Kamuran Yüksek olacak. Kadın eş genel başkan adayımız da kadın meclisimizin çalışmaları sonunda netleşecek” bilgisi verdi.
 
YÜKSEK’İN KONUŞMASI OKUNACAK
 
Türkiye’nin demokratikleşmesinin demokratik özerkliğin inşasıyla gelebileceğine vurgu yapan Yıldız, kongreyle de bunun mücadelesini yürütmeye devam edeceklerini ifade etti. Yıldız, “Uzun zamandır sık sık söylediğimiz demokratik özerklik ileriki süreçlerde daha aktif bir şekilde sahipleneceğiz. Başkanımız Kamuran Yüksek de son süreçte tüm demeçlerinde ve konuşmalarında bu talebi dillendiriyordu. Bundan sonra Kürdistan’da bu yönlü çalışmaları ve etkinliklerimiz olacak.

Direnişe, mücadeleye dair bundan sonra üzerimize döşen ne varsa yapacağız” dedi. Kongrede eş genel başkan adayı olacak Yüksek’in kongreye dair önemli değerlendirmeleri olacağını ifade eden Yıldız, Yüksek’in cezaevinde de olsa avukatlardan aldıkları bilgiye göre yoğun hazırlıklar içinde olduğunu aktardı. Kongre günü Yüksek’in yaşananlara ve geleceğe dair önemli değerlendirmeleri içeren mesajının okunacağını da söyleyen Yıldız, hazırlıkları hiç aksatmadan heyecanla kongre günü beklediklerini belirtti. 

HABERE YORUM KAT