26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara-1 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir14 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,756
  %0.44
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29

Yuh size!

Yuh size!

22 Ekim 2012 Pazartesi 14:50

Caminin şadırvanındaki servet değerindeki 12 çeşme kurnası kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çalındı.

Diyarbakır'da bir caminin şadırvanındaki servet değerindeki 12 çeşme kurnası kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çalındı. Tunç ve pirinçten özel olarak yaptırılan kurnaların toplam değerinin 6 bine yakın olduğu belirtildi. Hırsızlık olayını tepki gösteren cami cemaati, "Çaldıkları bu değerli kurnaları hurdacılara satacaklar. Allah'tan korksunlar getirip bıraksınlar." dedi.
 
CAMİŞADIRVANINIÇALDILAR  

Alınan bilgiye göre Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesindeki Ümit Balcı Camisi'nin avlusundaki şadırvanda bulunan çeşmelerin kurnaları dün gece çalındı. Camii avlusuna belirlenemeyen bir saatte gelen kişi ya da kişiler, yıllar önce her birine 45 TL verilerek özel yaptırılan çeşme kurnalarını tek tek sökerek götürdü. Şadırvanda sadece çevredeki işyeri kamerasının gördüğü taraftaki 2 kurna bırakıldı.
 
GÖRDÜKLERİNE ŞAŞIRDILAR
 

Sabah namazı için camiye gelen cemaat şadırvandaki bütün çeşmelerin aktığını görünce kapatmak istedi ancak muslukların yerinde olmadığını görünce duruma imama söyledi. Yapılan incelemede kurnaların yerinden sökülerek götürüldüğü anlaşıldı ve durum polise bildirildi. Cami avlusunda inceleme yapan polis, hırsızlarla ilgili çalışma başlattı. Hırsızlık olayını duyan camii cemaati olayı tepki gösterdi. Vatandaşların, hırsızların servet değerindeki kurnaları götürüp hurdacılara kilo işi satacağını belirtti. Cami cemaati, "Allah'ın evinden de hırsızlık yapılmaz. Kim götürmüşse getirip yerine bıraksın. Bu halkın malıdır." dedi.
 
HER BİRİ 400 LİRA DEĞERİNDE
 
Diyarbakır'ın yeni yerleşim yeri olan Diclekent'te bulunan camiyi Hacı Zülfü Balcı, 2003 yılındaki uçak faciasında ölen oğlu Mehmet Ümit Balcı adına yaptırmıştı. Kazada hayatını kaybeden 75 kişiden biri olan Ümit Balcı için sigorta şirketinin ailesine ödediği parayı ailesi camii yapımında kullanmıştı. Caminin inşaatında da çalışan Hacı Zülfü Balcı, caminin diğer müştemilatında olduğu gibi şadırvanındaki malzemeleri de özel yaptırmıştı. Kurnalardan her birinin 400 TL olduğu ve özel siparişle üretildiği öğrenildi.                                                                             
 

Okunma Sayısı : 8535
Etiketler:
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com