1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. YSK son noktayı koydu
YSK son noktayı koydu

YSK son noktayı koydu

YSK’nın “Sandıklar güvenlik gerekçesiyle dahi taşınamaz” kararından sonra seçmenler kendi mahalle ve sandığında oy kullanacak.

A+A-

AKP'nin 7 Haziran seçimlerinde büyük hezimete uğradığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki il ve ilçelerinde yaşanan çatışmalar bahane gösterilerek AKP tarafından devreye konulan ‘taşımalı sandık’ talebinin, YSK’nın “Sandıklar güvenlik gerekçesiyle dahi taşınamaz” kararından sonra taşınmak istenen yüz binlerce seçmen kendi mahallesinde ve köyünde oy kullanacak. Diyarbakır’ın Silvan, Bismil ve Sur ilçelerinde taşınması planlanan yüzlerce sandık ve yüz binlerce seçmen de kendi mahalle ve köyünde oy kullanacak.


Yüksek Seçim Kurulu (YSK), günlerdir Türkiye kamuoyunun gündeminde olan "taşımalı sandık" uygulamasına ilişkin gelen talepleri değerlendirerek, kararını verdi. YSK, tüm talepleri "Sandıklar güvenlik gerekçesiyle dahi taşınamaz" diyerek reddetti. Bu karar üzerine taşınması talep edilen tüm sandıklar yerinde kalacak. Sandık taşınması talep edilen il ve ilçeler şöyle:
 
İlk uygulama Diyadin'de


İlk talep, gece yarısı 2 çocuğun çalıştıkları fırında katledildiği Ağrı'nın Diyadin ilçesinden geldi. 67 köydeki sandıkların güvenlik gerekçesiyle ilçe merkezine taşınması için muhtarların ilçe seçim kuruluna başvurması yönünde baskı uyguladı.
 
Sonra 9 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre


Diyadin'den sonra Cizre’nin Nur, Cudi ve Sur mahallelerindeki ve 23 köydeki tüm sandıkların başka seçim bölgesine taşınması yönündeki karar, ilçe seçim kurulunun tek üyesinin imzasıyla alındı. 9 günlük sıkıyönetimden sonra 18 Eylül'de alınan karara göre, 66 bin seçmeni bulunan Cizre'de, 48 bin 687 seçmen başka mahallelerde oy kullanması talep edildi.
 
Bitlis’te Valilik talep etti


Cizre'nin ardından Bitlis Valiliği, kent merkezi ve ilçelere bağlı bazı köylerdeki sandıkların il ve ilçe merkezine taşınması önerisinde bulundu. "Sandık güvenliği" adı altında başvuruda bulunan Valilik, yurttaşlarında il ve ilçe merkezlerine gelerek oy kullanmasını talep etti.
 
Hakkari’de 3 mahalle, 26 köy


Bir anda bölgenin birçok kentinde bu yönlü taleplerin geldiği bir diğer merkez Hakkari oldu. Hakkari Merkez İlçe Seçim Kurulu, kent merkezine bağlı 3 mahalle 26 köy ve 2 mezrada sandıkların başka yerlere taşınması kararını aldı. Sandıkların taşınmak istendiği bölgedeki seçmen sayısı 10 bine yakındı.
 
Yüksekova'da 9 mahalle, yüzlerce köy


Hakkâri'nin hemen ardından da Yüksekova'da ilçe seçim kuruluyla "taşıma sandık" uygulaması 9 mahalle ve yüzlerce köyle devreye konuldu. İlçeye bağlı 9 mahalle ve yüzlerce köyde sandıkların kurulmaması ve ilçe merkezine taşınmasını talep eden ilçe seçim kurulu, sadece ilçe merkezinde 12 sandığın kurulması yönünde karar aldı.
 
Diyarbakır'da karar bozuldu


Uygulamanın talep edildiği bir başka merkez olan Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde de başta köylerde olmak üzere ilçe merkezinde dâhil seçim sandıklarını birleştirilme talep edildi.


Yine Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, ilçe seçim kurulunun 1 Kasım'da yapılacak milletvekilliği seçimleri nedeniyle ilçeye bağlı 18 merkezde yaşayan seçmenlerin "güvenlik" gerekçesiyle oylarını toplu halde kullanmaları yönünde verdiği karar bozuldu. Verilen bu kararın ardından HDP İlçe Örgütü, İl Seçim Kurulu'na itirazda bulundu. Yapılan itirazı kabul eden İl Seçim Kurulu, İlçe Seçim Kurulu'nun kararını bozdu.
 
Sur'da 57 sandık taşınacaktı


Diyarbakır'ın Sur ilçesinde de seçim kurulu, Kaymakamlığın başvurusu üzerine 9 mahalledeki 6 okulda bulunan 57 sandığın "güvenlik" gerekçesiyle başka bölgelerde kurulmasını kararlaştırdı.
 
Ceylanpınar'da 'taşımayı' AKP'li başkan istedi


Ceylanpınar İlçe Seçim Kurulu da 30 Mart yerel seçimlerinde ilçe belediye başkanı seçilen AKP'li Menderes Atilla'nın ve devlet güçlerinin talebi ile 8 sandıktaki bin 920 seçmenin başka mahallelere taşınmasına karar verdi.
 
HDP'nin rekor oy aldığı yerlerde talep edildi


HDP'nin yüzde 93'ün üzerinde oy aldığı Muş'un Varto ilçesinde de ilçe seçim kurulu ilçeye bağlı 99 köyün 91'inin sandığını 20 köyde birleştirme kararı aldı. Ağrı'nın Diyadin ilçesinin ardından sandık taşıma kararı alınan bir başka ilçe olan Patnos'da da İlçe Seçim Kurulu, ‘güvenlik’ gerekçesi ile 92 köyde kurulacak sandıkları birleştirilip, 15 köyde kurulmasına karar verdi.
 
Batman'da emniyet istedi kurul yaptı


Batman'da 9 mahallenin sandıklarının kent merkezine yakın mahallere taşınması yönündeki kararından birkaç gün sonrasında bu kez İl Emniyet Müdürlüğü'nün bazı mahallelerde güvenlik gerekçesiyle, sandıkların güvenlik sorunu olmayan okullara taşınmasına yönelik talebini değerlendiren Merkez İlçe Seçim Kurulu, 15 mahalledeki 26 okulda güvenlik gerekçesiyle sandık kurulmayacağına karar verdi.
 
Van'da taşımada sınırlar da aşıldı


Van'ın Edremit ilçesine bağlı Süphan Mahallesi'nde bulunan Kadriye Sağdıç İlköğretim Okulu'nda kurulan tüm sandıklar İpekyolu ilçesine bağlı Hatuniye Mahallesi'nde bulunan Mehmetçik Selen İlköğretim Okulu'na taşınırken, Tuşba ilçesine bağlı Akköprü Mahallesi'ndeki 16 sandık ise İpekyolu ilçesine bağlı Ali Paşa İlköğretim Okulu'na taşındı. İlçe seçim kurullarının verdiği kararla, 32 sandığın ise mahaller arasında değişime tabi tutulduğu Van'da bu karardan dolayı 24 bin seçmen etkilenecekti.


Doğu ve Güneydoğu’da birçok merkezinde yüz binlerce seçmenin etkileneceği bu yönlü talepler, YSK'nin verdiği kararla hayata geçilmedi. Bu karar üzerine tüm sandıklar yerinde kalacak, seçmenler kendi mahalle ve köylerinde oyunu kullanacak.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler