1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. YSK Nerede oy kullanacağım?
YSK Nerede oy kullanacağım?

YSK Nerede oy kullanacağım?

7 Haziran Türkiye Genel Seçimleri için son günler. Seçimde nerede oy kullanacağını bilmeyenler haberimizde yer alan linke tıklayarak seçmen sorgulaması yapabilirler. 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri, nerede oy kullanacağım bilgisi .

A+A-

25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak.2015'te yapılacak seçimlerde bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı YSK tarafından 360 ila 380 arasında olacağı açıklandı. Seçmen sayısı 400'ü geçmeyen köylerde bir sandıkta oy kullanılabileceğine karar verildi

 
Yüksek Seçim Kurulu'nun internet sayfasından "Yurt içi seçmen sorgulama" ve "Yurtdışı seçmen sorgulama" kısmından da isim kontrolü yapabilirsiniz.

NEREDE OY KULLANACAĞINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!
 
 1 Şubat 2015 tarihinde YSK seçim takvimini açıklamıştır. Buna göre takvim aşağıdaki gibi uygulanacaktır.
 
SEÇİM TAKVİMİ
 
24 Mart: Siyasi partiler, ön seçim ya da aday yoklaması seçmen listelerini kesinlik kazandıracak.
 
27 Mart: Tutuklu, taksirli suçlardan hükümlü ve muhtarlık bölgesi askı listeleri askı listeleri askıdan indirilecek. İnternette YSK'nın sitesinden yapılabilen bina bazında seçmen kayıtları sorgulanmasının son günü.
 
29 Mart: Seçmen listelerine yapılacak itirazlar karara bağlanacak.
 
3 Nisan: Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi amacı ile YSK tarafından kura çekimi gerçekleştirilecek.
 
7 Nisan: Bağımsız olarak milletvekili adayı olacaklar için il seçim kurullarına başvurularda son gün.
 
15 Nisan: Milletvekili seçimleri için geçici aday listeleri radyo, televizyon ve Resmi gazete'de yayınlanacak. Geçici aday listelerine itirazlar il seçim kurullarına ve YSK'ya yapılmaya başlanacak.
 
16 Nisan: Geçici aday listelerine yapılacak itirazlar için il seçim kuruluna başvuru son günü.
 
19 Nisan: Milletvekili geçici aday listelerine karşı yapılan itirazların il seçim kurullarınca verilen kararlara yönelik itirazların YSK'ca karara bağlanmasının ve milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin YSK'ya bildirimi yapılması gereken son gün.
 
24 Nisan: Bağımsız adaylar ve siyasi partilerin seçim çevreleri bazında milletvekili kesin aday listeleri, radyo, televizyon, Resmi Gazete ve seçim bölgelerindeki illerde ilan edilecek.
 
8 Mayıs: Gümrük kapıları ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemi başlayacak.
 
23 Mayıs: Radyo ve televizyonda yapılacak propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından kura çekimi gerçekleştirelecek.
 
28 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.
 
1 Haziran: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak. Dağıtılmayanlar ise ilçe seçim kurulları başkanlıklarına geri teslim edilecek.
 
6 Haziran: Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek, seçim yasakları seçim günü YSK'nın açıklayacağı saate kadar sürecek.
 
7 Haziran: Oy verme günü.

HABERE YORUM KAT